След като критериите за отпускане на ипотечни кредити станаха доста по-строги за клиенти взимащи големи заеми, продажбите на скъпи и луксозни имоти паднаха рязко в САЩ по време на пиковия летен сезон за покупки и продажби на недвижима собственост.
До известна степен това се дължи на по-трудното финансиране, тъй като потенциалните клиенти трудно намират кой да финансира покупката им на имот оценен на средно над $417,000. Подобни кредити са прекалено големи, за да бъдат гарантирани от правителствено-подпомаганите финансови агенции като Fannie Mae, Freddie Mac или Ginnie Mae.
Имайки предвид проблемите във вторичния ипотечен пазар, инвеститорският апетит към всички видове моргидж кредити негарантирани от финансови агенции, претърпя сериозен отлив. Банките до скоро можеха да разтоварват риска от прекалено големите ипотечни заеми, като продаваха дълговете на външни инвеститори. В момента обаче, потенциалните инвеститори се опариха от кризата и станаха изключително предпазливи към това, което купуват. Сега банките се налага да държат всичките отпуснати ипотечни кредити в собственото си счетоводство и затова начисляват по-висок лихвен процент.
Някои кредитори като Countrywide Financial Corp. са обявили, че отпускат единствено заеми, които могат да бъдат гарантирани от финансовите агенции, за да минимизират риска. Другите кредитори просто затегнаха критериите, по които отпускат финансиране на клиентите си, като например да не се одобряват кредити от над $400,000 ако лицето не може да докаже доходите си. Това важи дори за онези хора, които правят големи първоначални плащания и са с добра кредитна история.
Банките, които все още отпускат големи кредити се налага да начисляват доста по-високи лихви, за да компенсират липсата на заинтересованост от инвеститорите изкупуващи дълг. Хората, които можеха спокойно да изтеглят ипотечен заем през юни с лихва от 6.5%, сега трудно намират същото финансиране за по-малко от 9% годишно оскъпяване.
След като голям брой купувачи и продавачи са извън пазара в очакване на стабилизиране на кредитния пазар, по-високите лихвени нива най-вероятно ще окажат натиск на цените на имотите , коментира експерт по недвижимите имоти в САЩ. В Ню Йорк например, най-голям ефект кризата е оказала на имотите с цена от $25 млн. и нагоре.
В Калифорния, където средната цена на жилищата е доста над половин милион долара, големите кредити са 44% от всички отпускани в градските райони. Във и около град Сан Франциско, където средната цена на къщите е $1.1 млн., отказът за голямо финансиране от кредитни компании и банки доведе до масово разваляне на сделки за имоти оценени на около $1 млн.