Един от най-големите проблеми, които пречат за подпомагането на милионите бягащи от Сирия бежанци, е липсата на финансиране. През септември Световната хранителна програма трябваше да отпише една трета от сирийските бежанци от програмата си за хранителни ваучери, включително близо 300 000 души само в Йордания, предава Quartz.

Абир Етефа, регионален представител на програмата за Близкия Изток, заяви пред британския вестник Guardian, че агенцията се нуждае от 236 млн. долара, за да раздаде ваучери за храна през ноември.

Един от начините за справяне с проблема може да се крие в пазара на облигации. Като ход, който потенциално може да събере десетки милиарди долари за икономическа помощ в региона, ООН, Световната банка и Ислямската банка за развитие са разкрили план за издаване на облигации, според Financial Times.

Световната банка ще издаде специални облигации, гарантирани от страните-дарителки, в допълнение към безвъзмездните средства, за да помогне за облекчаване на финансовата тежест върху държави като Йордания и Ливан. Те не отговарят на условията за отпускане на заем от банката заради икономическия си статут.

Целта е да се финансира изграждането на болници, временни убежища и училища за справяне с големия брой наскоро пристигнали бежанци в тези страни.

Някои от облигациите ще бъдат ислямски или „сукук", предназначени за инвеститори в региона, добавя „Ройтерс".

Други глобални финансови институции също набелязват подобни планове. Европейската инвестиционна банка например възнамерява да увеличи кредитирането на държави от Близкия Изток и Европа, които са особено засегнати от кризата.