Само преди няколко месеца влиятелните търговски къщи прогнозираха цените на петрола да достигнат 100 долара за барел за суровия. Днес нещата изглеждат по-различно. Ето какво значи спадът на цените за световните икономики.

Снимка 391627

Източник: Bloomberg

Хедж фондовете прогнозират спад на цените.

Енергийните вносители като Индия и Южна Африка ще имат полза; петролни производители като Русия и Саудитска Арабия ще понесат удар. Централните банки, подложени на силен натиск за повишаване на лихвените проценти, ще получат временен отдих; онези, които искат да съживят цените, като например Японската централна банка, ще срещнат насрещен вятър.

В крайна сметка, търсенето в световен мащаб ще бъде определящо, засега то е притиснато от силния долар и търговските конфликти, важен е и отговорът на големите производители.

Саудитска Арабия се намира между Русия от една страна- верен съдружник при управлението на количествата продукция и поддържането на цените и САЩ от друга страна- където Тръмп ръководи намаляването на цените чрез личния си Twitter акаунт и съобщения до производителите. Всички очакват с нетърпение срещата на G20, за да видят дали ще се постигне консенсус за произвежданите количества между Саудитска Арабия и Русия и дали решението ще оцелее и до срещата на ОПЕК следващата седмица.

Нетен внос на петрол (или износ) като % от БВП

Снимка 391631

Източник: Bloomberg

По-евтиният петрол помага на върха и ощетява тези на дъното.

Какво значи това за световния ръст на икономиката?

С наближаването на зимата в северното полукълбо, спадът на цените на петрола ще се отрази благоприятно върху домакинствата и бизнеса при настоящия период на забавяне на икономическия растеж. Страните, които внасят петрол и имат дефицит по текущата сметка, като например Южна Африка, също ще имат полза. Китай, от друга страна, е най-големият вносител на петрол в света и вече усеща захлаждане на тенденциите в своята икономика заради търговска война със САЩ и вътрешните ѝ предизвикателства.

Какво значи това за инфлацията?

По-ниските цени на петрола означават по-малко натиск върху инфлацията и по-малко натиск върху централните банки да повишат лихвените проценти. Според Bloomberg Economics спадът на енергията ще промени нещата за Индия и е възможно че резервната банка на Индия да премине към неутрална перспектива.

Как ще се справят развиващите се пазари със спада на цените?

Всеки спад от 10 долара за барел на цените на петрола увеличава доходите с около 0,5 до 0,7 процента от брутния вътрешен продукт в основните развиващи се пазари вносители на петрол, според анализаторите на Capital Economics. Същото намаление ще доведе до загуба на БВП от 3% до 5% в повечето от икономиките в Персийския залив и забавяне от 1,5% до 2% от БВП в ОАЕ, Русия и Нигерия, всички на годишна база, според анализаторите.

Какво означава това за най-голямата икономика в света?

Тръмп описва спада в цените на петрола като еквивалент на намаление на данъците. И все пак, по-малката зависимост на САЩ от вноса на петрол в резултат на появата на шистово производство ще разруши положителните икономически последици на индустриално ниво.