Много се изговори за това, че икономиката на Великобритания ще пострада най-много след референдума за излизането от Европейския съюз (ЕС).
Последствията за някои сектори обаче могат да бъдат по-сериозни, отколкото тези за други, в случай, че работещите в тях мигранти бъдат принудени да напуснат страната.
Според доклад на фондацията Resolution Foundation, цитирана от Independent, хранително-вкусовата индустрия, земеделието и минното дело са едни от сферите, които биха понесли най-голям удар, ако властите на Острова ограничат свободното движение на хора.
Мигрантите в Обединеното кралство представляват над 30% от работната сила в производството на храни и хранителни продукти и една четвърт от болногледачите и домашните прислужници.
Една пета от чужденците във Великобритания, дошли от други държави от ЕС, са заети в хотелиерството и туристическия бизнес.
Всички тези хора ще могат да останат на работа на Острова през следващите две години, когато ще се проведат преговорите с Брюксел за излизането на страната от съюза. След това обаче бъдещето им там е несигурно.
Независимо как ще бъдат предоговорени споразуменията с ЕС, в случай, че бъде ограничено свободното движение на хора, това ще има дългосрочен негативен ефект върху икономиката на държавата.
Изчисленията на Националния институт по икономика на Великобритания показват, че ограничаването на имиграцията с две трети ще предизвика спад с 9% на британската икономика до 2065 г.
А ето и кои ще бъдат най-засегнатите сектори и делът на мигрантите от общия брой заети в тях:
1. Производство на храни и хранителни продукти: 31%;
2. Домашни прислужници, болногледачи: 23%;
3. Хотелиерство, акомодация: 21%;
4. Лов, животновъдство: 16%;
5. Миньорство: 14%;
6. Транспортни услуги: 15%;
7. Строителен сектор: 14%;
8. Услуги и дейности в хранително-вкусовата индустрия: 13%;
9. Кожарство и други свързани: 12%;
10. Текстилно производство: 11%.