Предложенията  на ЕК за законодателни промени в Общата селскостопанска политика за периода  2014-2020 г., вече получиха първите критики от евродепутатите от земеделската комисия в Европейския парламент, коментира farmer.bg.

Упреквана е формулата за изравняване на директните плащания, защото според нея страните, които получават по-малко от 90% от средните плащания на хектар, ще могат да ги завишат с една трета до 2020 година. Т.е. тези, които получават по-малко пари пак няма да се изравнят с богатите.

Критикувано е преминаването към т.нар. плащане на стопанство или основно плащане, което фермерите ще получават, ако покрият критериите за екология, хуманно отношение към животните и т.н.

Приема се предвидената помощ за млади фермери, която им дава право на 25% над основното плащане за първите 5 г. и право на кредит до 70 000 евро. Както и предвидената подкрепа за дребните стопани, даваща им право на годишна помощ от 500 до 1000 евро и заеми до 15 000 евро.

Големи битки се задават за тавана на субсидиите до 300 000 евро на година. Според модулацията плащането ще се намалява със 70 процента за диапазона 250 000 - 300 000 евро, с 40% - за 200 000 - 250 000 евро и с 20% - за 150 000 - 200 000 евро, но ще се взима предвид и броят на работниците като стопанствата ще могат да си приспадат сумите за заплати и осигуровки от предната година.

Явно промяна ще претърпи объркващата дефиниция за активните фермери, където е записано, че субсидии няма да получават стопани, чиито директни плащания са по-малко от 5% от общата сума от всички неземеделски дейности.

Яростни спорове се очертават по "зелените" мерки - една от най-конфликтните точки, заедно с тавана на плащанията. Трудно ще се приеме да станат задължителни, и който не ги спазва, да не получава субсидия.

Сложно звучи за депутатите и правилото всеки да отглежда най-малко 3 вида култури, като нито една от тях не може да надвишава 70% от обработваемата земя, а втората и третата трябва да са най-малко по 5% от площта. "Зелените" мерки ще направят земеделците не по-конкурентоспособни, а обратното, смятат някои в комисията.

Необяснимо за други е изискването фермерите задължително да заделят 7% от земеделската площ за екозони, полеви пояси, тераси, плетове и т.н.при сегашният недостиг на земя и храна.

Пакетът от мерки на ЕК вече получи първите си критики. И първите съмнения, че е в услуга на агролобитата на големи държави като Франция и Германия.

Очертава се сериозна битка. Предложенията трябва да бъдат обсъдени в Съвета на земеделските министри. След това да се постигне споразумение между Съвета и Парламента - до март 2013 година, за да може мерките да влязат в сила от 2014 година.