В специално интервю за "Франкфуртер Алгемайне цайтунг" германският канцлер Ангела Меркел заявява, че една от основните задачи на правителството е как да се справи с непрекъснато растящите цени на енергоресурсите. Според нея едно от решенията за това е въвеждането на иновации.
Първата жена - канцлер на Германия посочва, че държавата няма как да коригира цените на енергоресурсите и да принуди работодателите да въведат единна минимална заплата в Германия.
„Минималната заплата може да попречи на тези, които имат амбиции да се развиват на пазара. Основното обещание на социалната пазарна политика е да създаде облекчение за развитието на хората. Ние трябва да помислим как да осъществим тази цел. Това няма да случи, докато работодатели, мениджъри и политици се „движат в различни посоки", казва Меркел.
Минималната работна заплата е една от основните теми и в България. Синдикатите непрекъснато настояват тя да се увеличи, както и заплатите изобщо. Докато работодатели са категорични, че това може да случи само ако нарасне производителността.
Една от най-големите победи на Меркел
За нея тя говори на няколко пъти в интервюто си пред Франкфуртер алгемайне цайтунг. Ангела Меркел изтъква, че настоящото германско правителство е успяло да намали безработицата и да осигури работа на милион и 600 хиляди германци от 2005 година насам. Тя изтъква няколко факта в подкрепа на усилията на оглавяваното от нея правителство, а именно намаляване на данъчната тежест върху брутната заплата и предприетите мерки за ограничаване на бюрокрацията, довели до спестяване на огромни средства.
(Тук е мястото да отбележим, че българските управляващи също се хвалят, че безработицата у нас е намаляла, но в същото време „мозъчният потенциал" на България изтече в чужбина и сега работодателите се чудят как да си намерят качествени служители.)
Mittelschicht ueber alles (Средната класа над всичко)
Промяна в данъчната система с цел съхраняване на средната класа иска германският канцлер. Ангела Меркел смята, че няма условия за въвеждане на ранно пенсиониране в контекста на липсата на качествени кадри и демографските проблеми.
Ангела Меркел настоява за промени в законодателството във връзка с глобалните климатични промени.
Според нея трябва да продължат инвестициите в образование и саниране на жилищата и освобождаване от данъчната тежест.
Ангела Меркел отново напомня категоричната си позиция против затварянето на ядрените блокове в Германия през 2020 година. В Бавария 60 % от произвеждания ток е от атомни централи. Затварянето на ядрените централи ще доведе до огромни въздействия върху преносната мрежа, смята осмият канцлер на Германия.
Темата за атомната енергия е особено деликатна и за България. Неотдавна българското правителство обяви, че ще води преговори със страните членки на Европейския съюз да бъдат повторно отворени 3 и 4 реактори на АЕЦ „Козлодуй". За момента това си остава едно шумно обещание на сегашното правителство без покритие. Още при обявяването му от Брюксел заявиха, че затварянето на реакторите е част от ангажиментите, които страната ни е поела пред Европейския съюз.
Ще видим дали Ангела Меркел ще спази обещанията си и ще реализира начертаните цели. Каквото и да говорим, не само икономиката - и политиката на Германия е десетки години пред нас. Нашите политици трябва да се замислят върху думите на Меркел и „да откраднат" някои нейни идеи.
Тези дни се навършват 60 години от въвеждането от Лудвиг Ерхард на „социалното пазарно стопанство" в Германия. Социалното общество е силно като съюз на слабите и силните, а не съюз на слабите срещу силните, изтъква Меркел.
В първата си реч като глава на правителството на ФРГ, Меркел перефразира Ерхард: „Нека се осмелим на повече свобода!"
Само че Меркел разбира свободата творчески: отпускането на детски помощи и изграждането на модерни ясли ще увеличи свободата на младите хора да съчетават семейство и кариера. Премахването на бюрокрацията ще освободи бюджета от милиарди евро. А екологичните проблеми от последните години претендират за съвсем различен вид свобода - нови закони.
Kihano6
на 20.06.2008 в 21:24:22 #1Бабата е много права! Особено като казва, че "Социалното общество е силно като съюз на слабите и силните, а не съюз на слабите срещу силните". За съжаление имаме съюз на силните срещу слабите на всички нива в света и особено на международно! Примери - кампаниите срещу страни кати Куба Ирак Иран и т.н.