Едни от най-отдалечените места в света и част от водещите страни производителки на захарна тръстика купуват захар не от къде да е, а от Европа.

Продукцията от Стария континент привлича купувачи от Хаити и Сиера Леоне, които някога бяха лидери в отглеждането на растението. Дори едно малко познато кътче Земя - остров Питкерн, внася европейска захар.

Нарасналото търсене е добра новина за водещите производители, като Suedzucker, която е най-голямата компания в света в индустрията, както и за конкурента й Nordszucker на фона на това, че пренасищането на пазара свали цените на суровината с 27% през тази година.

Успоредно с това Европейският съюз взе решение да сложи край на квотите за производство и износ, обясняват от Bloomberg.

"Виждаме раздвижен пазар, който в момента обича да купува европейска захар", коментира главният изпълнителен директор на Nordzucker Хартвих Фукс по време на интервю. "Ние осигуряваме най-евтините доставки днес", допълва той.

Делът на европейските компании в глобалния износ се е удвоил до близо 5 на сто през този сезон, изчисляват от Международната захарна организация. И докато фирмите от континента държат да запазят позицията си на традиционните си пазари, като Израел, Египет, Норвегия и Швейцария, поръчки вече валят и от страни, като Мавритания и Камерун.

Впечатляващо увеличение на експорта си за Хаити отчитат от германската Suezucker, като островът преди години беше сред световните лидери в производството на захар и се намира близо до други две места, където се отглеждат декри тръстика - Ямайка и Белиз.

Анализаторите от Marex Spectron Group обаче смятат, че дори нарасналото търсене извън Европа трудно ще компенсира срива в цените на производителите от континента, причинен от пренасищането на глобалния пазар.

"По-слабият долар спрямо еврото също ограничава тяхната печалба и в допълнение това може да притисне в ъгъла по-малките производители", смята Фукс. По неговите думи производството ще бъде намалено драстично през 2019 година.

"В следващите 3-4 месеца ще стабилизираме пазара, но той ще остане на относително ниски нива. Това ще се запази до 2019 година, когато ще дойде истинското възстановяване", смята експертът.