Все още няма окончателен договор за изграждането на "Южен поток", това заяви по време на дискусия, чиято тема беше изграждането на газопровода, икономистът Владимир Каролев.

На събитието присъстваха още енергийният експерт Атанас Тасев, председателят на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов, адвокатът и специалист по международно право Светлина Кортенска и бившият преставител на държавата в компанията за изграждането на петролопровода "Бургас Александруполис" Пламен Русев.

Това е така, защото още не е ясно дали и какъв капацитет от тръбата ще бъде свободен. Именно това е последният детайл по проекта, който още не е договорен. Около тази позиция на Каролев се обединиха и адвокат Кортенска,  и проф. Тасев. И според тримата обаче връщане назад за проекта няма.

Припомняме, че след като България и Сърбия направиха "първи заварки" на проекта, енергийните министри на страните от ЕС бяха извикани в Брюксел да докладват за преговорите, които са водили с руската страна.

Еврокомисярят по енергетиката Гюнтер Йотингер изрази притеснение че двустранните споразумения, подписани между страните членки, през които ще преминава тръбопроводът не отговарят на Третия либерализационен пакет. А той предвижда до всяка изградена инфрастуктура достъп на 50% да получат и трети страни.

По думите на Атанас Тасев, Европейската комисия ще спечели битката с Газпром и ще бъде постигнато споразумение, което да позволи пренос по "Южен поток" и на неруски природен газ. Тасев е на мнение, че е възможно Азарбейджан да се включи в проекта и по него да тече газ и от находищата в Каспийско море.

Според адвокат Кортенска е много възможно проектът да получи и т.нар дерогация или право да не спазва Третия либерализационен пакет, както такава получи "Северен поток", който доставя газ от Русия през балтийско море до Германия. Мнението на Каролев е че, ако никоя страна не изяви желание да се запълни свободния капацитет то също е вероятно третия либерализационен пакат  да бъде "заобиколен" и  "Южен поток" да получи дерогация.

Междувременно стана ясно че икономическият и енергиен министър Драгомир Стойнев е изпратил на еврокомисаря по енергийните въпроси Йотингер мандат да преговаря с Газпром за бъдещето на проекта.

Каролев добави още, че "Южен поток" не е българо-руски проект и че в него участват 7 европейски държави, както и едни от най-големите енергийни компании като италианската Eni и френската EDF. Икономистът изрази мнение, че проектът сам по себе си не решава проблемите, за които говори правителството  и най-вече по отношение на безработицата.

Според Каролев по изграждането на проекта ще бъдат ангажирани не повече от 1000 души, като само 250 след това ще останат да отговарят за експлоатацията на съоръжението.

"Южен поток" е важен,  защото, когато България тръгне да го строи и ако това се случва по един правилен и прозрачен начин, то името на страната ни ще се появи по страниците на големите икономически международни издания като Financial Times, Reuters  и др. По този начин светът ще разбере, че и в Бългаия може да се правят големи инвестиционни проекти.

Председателят на БФИЕК Константин Стаменов посочи, че за страната е важно да има много и различни източници на природен газ. По думите ми това е най-доброто и екологично гориво, както за битови нужди, така и за проиводство на електроенергия. Това обаче в момента не се случва, заради високата цена на природния газ.

За шистовата революция

Стаменов заяви, че е наскоро е бил в САЩ и е направил проучване относно рисковете пред използването на шистов газ. По думите му технологията за добив не представлява по-голяма опасност, от която и да е друга индустриална технология и че е важно да бъдат контролирани рисковете. И АЕЦ "Колзодуй" може да е опасен обект, но като влезете в него виждате, че всичко е като в аптека, посочи Стаменов.

Проф. Тасев подкрепи мнението на Стаменов и заяви, че е въпрос на време да се започне проучването на шистов газ у нас. Според данните,  с които той разполага сондите няма смисъл да ходят в Добруджя, защото съдържанието на метан (енергийната компонента на природния газ) е твърде ниско. По-обещаващи по думите му са районите около Етрополе, където проучванията доказват по-висока концентрация на синьо гориво.