Например космическият преди DAX падна с 15.6%, практически два пъти повече по сравнение с S&P 500. Същото е при рекордьорите от предните две години Китай и Индия. Бразилия, най-слабата страна от БРИК (Бразилия Русия Индия Китай) е леко нагоре, както и някои от N11 пазарите („следващите 11 най-големи нововъзникващи икономики по потенциал"), например Египет, Нигерия и Пакистан.
Само че голяма част от инвеститорите на пазара са се втренчили в риска за рецесия в САЩ и в сапунената опера кой ще е следващият изгърмял в кредитната криза.
Вместо да се държи идеята за „отвързването" на световните икономики от САЩ, вероятно е време да се обмисли ново „свързване". Отвързването, decoupling, през 2006 и 2007 г. изразяваше надеждата за новите структурни възможности, които ще предостави БРИК.
Те трябваше да компенсират забавянето на жилищния пазар в САЩ, евентуалното охлабване на монетарната политика в САЩ, а Китай трябваше да поведе останалия свят и да смекчи ефекта от слабостта в САЩ върху останалия свят. Като цяло това се осъществи на повечето финансови пазари, американските акции се представиха по-зле от някои други, лихвеният диференциал се стесни, цените на търговските стоки скочиха и разбира се доларът отслабна срещу все по-широк кръг валути.
Само че какво остана от идеята за отвързване от САЩ? На практика Япония никога не се е отвързвала от САЩ. Отвързването от САЩ за мнозина се оказа устойчиво решение само докато забавянето в САЩ не бе твърде сурово, а Китай работеше с пълна мощност. Но какво става с отвързването, щом Китай не изглежда толкова жизнерадостен?
Ще могат ли другите страни да се отвържат от САЩ, когато американските политици се събудиха за предизвикателството и когато тръгнаха да реализират един от най-големите пакети с икономически стимули в модерните времена? - патетично пита авторът на Financial Times.
Един процент от БВП фискален стимул в добавка към рязкото смъкване на лихвите от ФЕД предполага, че инвеститорите трябва да внимават да не станат прекалено мечо настроени спрямо САЩ по сравнение с други места по света. Както пазарите показвали, би било мъдро да се помисли другото - за разлика от пазарните слухове.
Дори доларът на САЩ, който страдал от негативното медийно отразяване, се представил по-добре по сравнение с другите водещи валути през януари, особено паунд и канадски долар.
С важното изключение на Китай, доларът е в меча позиция спрямо валутите. А защо Китай? Може би защото за пръв път от азиатската криза 1997, икономиката на Китай леко - акцентът е върху леко - се понижава. Най-сетне скоростта на поскъпване на китайската валута се ускори. Това, заедно с други ограничителни мерки, може да доведе до ръст на БВП под 10%, което сега изглежда даже препоръчително, за да се задържи инфлацията под контрол. Индия също показва някои ясни знаци, че икономиката й се успокоява.
И така, с какво ще помогне на другите отвързването от САЩ? пита се авторът Джим О"Нийл, главен икономист на Goldman Sachs. Настроението сред мнозина, включително някои европейски политици, е че така те ще са имунизирани от забавянето на американската икономика. Само че ако Китай също се изправи пред икономическо забавяне, ще стане по-трудно да се устоява. И може би САЩ ще решат да се отвържат от останалите.
6060
на 28.02.2008 в 18:54:59 #2Напоследък много американски гробокопачи се навъдиха, пишат ли - пишат по форумите ... "Когато всички мислят еднакво, никой не мисли" - тази статия е различна, умно поднесена и наистина провокира мисловна дейност. НИщо им е на американците - в беди и кризи се обединяват и се борят юнашки за спасяване на нацията. То не беше ФЕД с лихвените съкращения и с аукционите, не беше планът на Буш, замразяване на лихвите по ипотеките, гарантиране на облигации от Бъфет и какво ли още не ... Пак ще дръпнат напред! Да имахме и българите такъв гръб от държавата ....
IYI
на 28.02.2008 в 05:43:27 #1На мен ми хареса .Дава друга гледна точка т.е. кара те да мислиш.