Суровият петрол сорт Brent продължаава да расте в понеделник, както и цената на американския еталон WTI в началото на днешната търговия.

През изминалата седмица цената на Brent се повиши с 3,6%, а на WTI - 3,9% и двата контракта са на положителна територия за пета поредна седмица поради очакванията за повишено търсене на фона на възстановяването на глобалния икономически растеж.

"Причината за продължителното покачване на цените на петрола е проста: глобалното търсене се възстановява по-бързо от предлагането", каза Фил Флин, анализатор в The Price Futures Group.

"Производството на петрол в САЩ не е достатъчно и страните от пакта OPEC + изглежда не бързат да върнат значително количество продукция на пазара, въпреки че е очевидно, че глобалният пазар изисква повече", цитира експерта MarketWatch .

Цената на августовските фючърси за петрол Brent на лондонската борса ICE Futures към 9:35 българско време в понеделник възлиза на 76,21 долара за барел, което е 0,03 долара над стойността в края на предходната сесия. В резултат на търговията в петък тези договори поскъпнаха с 0,62 долара (0,8%) - до 76,18 долара за барел, максимум от 29 октомври 2018 година.

Августовските фючърсите за амеирканския петрол WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същия момент се търгуват по $74,17 за барел, което е 12 цента над крайната цена в петък. Тогава стойността на тези контракти се увеличи до с 0,75 долара максимум от 9 октомври 2018 г. - на 74,05 долара за барел.

Според прогнозата на експерти, интервюирани от Bloomberg, страните от ОПЕК +, които ще проведат следващата си среща тази седмица, ще решат да увеличат производството през август с 550 хиляди барела на ден.

"Това очевидно не е достатъчно, като се има предвид, че дефицитът на предлагането на пазара през втората половина на тази година може да възлезе на 1,4 милиона барела на ден", - каза стоковият анализатор в Commerzbank, Юджийн Вайнберг.

Пазарът е фокусиран и върху ситуацията около Иран. Миналата неделя американските въоръжени сили нанесоха въздушни удари по цели на проирански групировки в граничния регион на Ирак и Сирия. Това може да усложни преговорите по ядрената програма на Техеран, резултатът от които може да увеличи износа на петрол от страната.