Истината е, че те не могат да дръпнат спусъка срещу себе си и да ти кажат трябва да дадеш тези пари, заяви Чарлс Хорн, бивш служител във финансовото министерство.
Представители на министерството признаха, че не могат да принудят банките да дадат парите на данъкоплатците в ръцете на техните потребители. Вместо това служители смятат, че правителствените инвестиции ще създадат условия за печалби от заемите.
Това е в техен интерес, заяви Дейвид Нейсън, асистент секретар в министерството. Тим Райян, ръководител на асоциацията за индустриална сигурност и финансовите пазари заяви, че очевидната обвивка на наливане на средства е силен стимул капиталите да се завъртят парите в икономиката.
Проповедите не работят при банките, но капиталът -да, коментира Райан. Администрацията на Буш смята, че институциите, които регулират банковия сектор, включително и Федералният резерв, трябва „да хвърлят око на ежедневните операции". Тези институции може да ги окуражават да дават кредити на бизнеса и потребителите.
Институциите могат да дадат сигнали на банките, каза професор Лен Ръшфиелд от Пепердин Университи в Лос Анжелес.
За част от отпуснатите от Конгреса $700 милиарда за стабилизиране на финансовата система в САЩ вече е намерено решение. С реч на президента Джордж Буш от Розовата градина в Белия дом бе оповестено, че правителството възнамерява да инвестира $250 млрд. в банките, закупувайки привилегировани акции.
Други $350 млрд. са предназначени за изкупуване на т.нар. токсични активи, очевидно останалите $100 млрд. засега имат резервна цел. Срокът за прилагане на предвидените мерки е началото на ноември.
САЩ последва примера, който европейските държави дадоха в понеделник, коментира New York Times. Срещу финансова подкрепа държавата си гарантира участие в бизнеса на банките. Буш е акцентирал, че тази мярка е краткосрочна.