Преди време тя послужи като сигнален огън за света, че е останала някаква съпротива срещу комунистическия произвол. Сега обаче родното място на профсъюза Солидарност, корабостроителницата в Гданск е в дълбока криза.

От полското предприятие са изпратили последен вариант за спасителен план към ЕС за одобрение. Полското правителство е изправено пред избори след по-малко от три месеца, а затварянето на завода ще е политическо бедствие.

Но позицията на ЕС засега е, че капацитетът на предприятието трябва да бъде намален, другият вариант е Брюксел да търси обратно плащане на държавните субсидии, което ще доведе до банкрут.

„Комисията не иска да види закрита корабостроителница в Гданск, а умерено, отиващо далеч преструктуриране на компанията, осигуряващо дългосрочната й жизненост", казал е говорител на правителството, цитиран от Euronews.

Дори и сега портата  на корабостроителницата е светиня на Полша, свързвана с двамата освободители на страната - папа Йоан Павел Втори и лидерът на Солидарност Лех Валенса.

Бившият полски президент е казал: да, чувствам се зле, Лично мое поражение е фактът, че корабостроителницата, която стана майка на победите ни, бе оставена на произвола на съдбата.

Две компании - украинска и италианска - се надпреварват да вземат мажоритарния дял когато корабостроителницата бъде приватизирана.

Далече отзвук отпреди четвърт век, когато профсъюзът Солидарност излезе от Гданск, за да събере 10 милиона члена и да катурне каруцата на Съветския съюз.