Най-тежката икономическа криза в Италия след края на Втората световна война се превърна в благодатна среда за организираната престъпност, а съобщенията за съмнителните банкови операции се увеличава застрашително, предаде Reuters, цитиран от БТА.

През периода 2010 - 2011 г. броят на докладите за съмнителни банкови операции през финансовите институции се е увеличил със 147 на сто в сравнение с предходните две години и "продължава да расте", заяви заместник-управителката на централната банка Ана Мария Тарантола пред парламента.

При 800 от случаите били замесени хора, които са арестувани или се разследват за връзки с организираната престъпност, подчерта Тарантола. Една четвърт от съмнителните банкови транзакции били засечени в Северна Италия, извън териториите, които исторически са арена на действие на мафията.

Според агенцията сицилианската Коза ностра, неаполитанската Комора и калабрийската ндрангета отдавна са пуснали дълбоки корени в италианската икономика. Но след началото на сегашната икономическа криза хватката им е станала още по-здрава, тъй като банките ограничиха кредитната си дейност, а организираната престъпност, която разполага с огромни средства, започна по-интензивно да инвестира в реалната икономика.
"Прането на прави е с обратна цикличност на икономическите фази, затова във времена на криза то се увеличава", изтъкнала Тарантола.

През 2011 г. годишният оборот на средствата под контрола на организираната престъпност в Италия се изчислява на 140 милиарда евро, което е около 7 на сто от брутния вътрешен продукт на страната, обяви през януари групата за борба с организираната престъпност "Ес О Ес Импреса".

Мафията разполага с 65 милиона евро в наличност, което я превръща "в най-голямата банка в страната", посочи в анализа си "Ес О Ес Импреса".