Американската икономика е изгубила работни места през януари, за първи път от четири години насам, което остави открита възможността пред ФЕД да съкращава още лихвеното ниво. Излезлите по-рано днес данни, бяха неочаквано слаби, тъй като работните места са намалели със 17 000, след покачване от 82 000 през декември. Нивото на безработица е паднало до 4.9% от 5.0% през декември.

Спад на разкритите нови работни места в условие на слаб кредитен пазар, тежко положение в имотния сектор и изнервени капиталови пазари, е доста силен сигнал, че икономиката се е запътила към рецесия. Новите работни места, заедно с почасовото заплащане, продажбите на дребно и производството, са най-важните индикатори които анализаторите използват за прогнозите си.

„Пазарът на труда е прекалено близо до ръба на скалата", коментира анализатор от Bank of Tokyo-Mitsubishi. „Все повече компании освобождават персонала си, което ни навежда на мисълта, че рецесията не е далеч", продължава той.

Нито един от анализаторите интервюирани от Bloomberg преди данните, не е дал прогноза за отрицателна стойност на показателя. Средните очаквания бяха за ръст от 70 000 работни места през януари, което щеше да е рязък отскок в сравнение с неревизираните 18 000 места разкрити през декември.

Ревизията на показателя за ноември и декември, показва общ ръст на новите работни места за двата месеца от 142 000. Предварително бяха изнесени данни за 133 000. Най-сериозен спад на новите работни места през януари, е бил в сферата на производството (28 000), строителството (27 000) и в държавните учреждения (18 000). На обратния полюс са секторите с най-много нает персонал. При тях на първо място са компаниите от сектора на услугите (34 000) и търговията (11 200).

По-рано днес излезе и докладът за средното почасово заплащане и продължителността на работната седмица. За първи път от юли 2007 г., американците са работили по-малко часове, като изменението е от 33.8 часа на 33.7 часа. Това е допринесло в намаляване на седмичното заплащане с 42 цента до $598.18, а почасовото е нараснало с 4 цента до $17.75.