Резервите на европейската страна, която е най-големият производител на природен газ за държавите от ЕС, са на свършване. Официалната статистика показва, че почти 80% залежите на синьо гориво в Холандия са използвани.

През последните две години производството се е свило с 38% и се очаква да продължи да намалява, пише Bloomberg. От правителството в Холандия ограничиха добива след земетресението Гронинген, където има най-много залежи на газ в ЕС.

Властите в страната са изправени пред сериозно решение, след като трусовете бяха свързани с производството на синьо гориво. Експлоатацията на сондажите там се извършва на холдинга на Exxon Mobil Royal и местната Royal Dutch Shell. 

Междувременно приходите от синьо гориво в държавния бюджет са спаднали остро до 3% от БВП през 2015 година при 9% две години по-рано.

Холандия е произвела 3,85 трилиона кубически метра природен газ от откриването на находищата в Гронинген през 1959 година, като има 940 милиарда кубически метра резерв.

За миналата година добивът е паднал до 52 милиарда кубически метра, което е най-ниското ниво от 1970 година насам. През 2013 година това количество е достигнало 84 милиарда кубически метра.

Приходите от синьо гориво в бюджета са се свили до едва 5,3 милиарда евро през 2015 година, при такива от 15,4 милиарда евро преди две години.