Производството на природен газ в САЩ ще нарасне до нов рекорд през 2022 г. - от 2,6 млрд. кубически метра на ден и ще продължи да нараства, като ще надхвърли 3 млрд. куб. м през 2024 г., показва анализ на Rystad Energy. В резултат на това работата на ключовите газови басейни в страната ще привлече засилен интерес от страна на инвеститорите и пазарите, очаква още анализаторската компания.
Производството на страната достигна рекорд през 2019 г. - от 2,5 млрд. куб. м дневно, но впоследствие спадна под тази стойност през миналата година, в резултат на пандемията. Понижението ще продължи и през настоящата година, отчитат от анализаторската институция, като тенденцията ще се обърне през 2022 г.
Анализът на Rystad Energy разкрива, че Апалашкият басейн е бил най-добре представящият се по отношение на производството през миналата година, включително и по отношение на въглеродните емисии. Регионът ще отчете рекордно висока капиталова ефективност през 2021 г., тъй като реинвестирането за поддържане на производството ще спадне до най-ниската си стойност досега - от 7,1 кг въглерод на барел петролен еквивалент.
"Такова ниво на интензивност на въглероден диоксид води Апалачия до горния квартил сред всички нефтени и газови находища в световен мащаб", посочва старши анализаторът Емили Макклейн от Rystad Energy. "Тъй като басейнът става по-зрял и се прилагат най-добрите практики за добив, очакваме Апалачия да се подобри допълнително по отношение на CO2 през следващите три до четири години."
На второ място по въглеродни емисии остава Хайнесвил (7,5 кг на барел петролен еквивалент), следвана от Ниобара, Пермския басейн, Игъл Форд и Баккен.
Прогнозата е капиталовата ефективност в региона Апалачия също да нарасне до най-високата си стойност през тази година.
Като темп на нарастване на добива, Хайнесвил ще е водач през следващите години, като до 2035 г. се очаква той да регистрира растеж от впечатляващите 86%. Към същата година добивът в региона ще формира 21% от добива в целите САЩ, което ще е почти удвояване спрямо миналата година, когато делът му беше от едва 13%.