САЩ могат да изпреварят Русия по експорт на суров петрол към 2024 година, това се казва в ежегодния доклад Oil 2019 на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
В средносрочна перспектива САЩ остават доминиращи по отношение ръста на предлагането на световния петролен пазар. След безпрецедентното увеличаване на добива през 2018 г., производството на течни въглеводороди нарасна с 2,2 млн. барела на денонощие. До 2024 г. делът на Щатите в ръста на производствените мощности в света ще бъде около 70 на сто, добавяйки към сегашното ниво още 4 млн. барела на денонощие, пише в доклада на МАЕ.
В резултат на този растеж, САЩ се страната нето износител на петрол и петролни продукти пред 2021 година, тоест експорта на петрол ще надхвърли обемът на вноса. В края на прогнозирания период - към 2024 г., се отбелязва в доклада, износът на петрол от САЩ ще достигне 8,4 млн. барела на денонощие, изпреварвайки по този показател Русия и доближавайки се до експорта на Саудитска Арабия.
МАЕ посочва, че превръщането на САЩ в крупен износител на суровината е следствие от т.нар. "шистова революция".
Според доклада Oil 2019 средногодишният темп на нарастване на глобалното търсене се прогнозира на 1,2% или 1,2 млн. барела на денонощие през близките пет години. По този начин то ще нарасне със 7,2 млн. барела - от 99,2 млн. барела дневно през 2018 г. до 106,4 милиона барела в края на прогнозирания период.
През настоящата година търсенето на петрол в сета ще достигне 100 млн. барел на денонощие.
На Азиатско-тихоокеанския регион ще се падне 4,4 млн. барела от ръста на световното търсене, на Америка и Африка съответно по 0,6 млн. барела, на Близкия Изток - 0,9 млн. барела. Потреблението на петрол в Европа ще спадне с 0,1 млн. барела на денонощие.
Един от ключовите двигатели за увеличаването на световното търсене на суровината ще бъде активния растеж на нефтохимическата промишленост, се казва още в доклада на МАЕ.