Евтиният петрол принуждава Саудитска Арабия да се замисли за немислимото - съкращаване на държавните субсидии за газ.
Шофьорите в кралството получават солидни отстъпки за газ. Те плащат по-малко от 10% от средните цени в Европа, според Международната агенция по енергетика, цитирана от CNN.
Това намаление за гражданите обаче струва на саудитското правителство огромни суми всяка година.
Доклад на Международния валутен фонд от миналата година пресметна, че Саудитска Арабия харчи около 10% от брутния си вътрешен продукт или приблизително 60 млрд. долара, за да субсидира бензин, дизел, електричество и природен газ.
Източник от правителството на втората по големина арабска страна в света потвърди слуховете, че цените за вътрешно потребление на енергия могат да се вдигнат. „Няма решение, но се прави проучване", каза държавният източник пред CNN.
От няколко месеца МВФ призовава Саудитска Арабия да преразгледа енергийните субсидии като начин за овладяване на бюджетния дефицит, който тази година ще се надуе до 20% от БВП заради колапса на приходите от петрол.
Международната организация миналата седмица излезе с рязко предупреждение към кралството - ако цените на петрола се задържат на около 50 долара за барел, ще изчерпа паричните си резерви до 5 години.
Огромните бюджетни излишъци бързо се превърнаха в масивни дефицити, тъй като цените на петрола се разбиха до около 45 долара за барел спрямо над 100 долара през миналата година.
Според оценките на МВФ Саудитска Арабия трябва да продава петрола на около 106 долара за барел, за да балансира бюджета си. Затова държавата побърза да събере 4 млрд. долара от продажба на облигации по-рано през годината.
Специалистите са на мнение, че е малко вероятно арабската страна да увеличи данъците, но ще се наложи да съкрати някои разходи. Кралството ще трябва и да действа внимателно, за да избегне подклаждането на политическа нестабилност.