Вече има доказателство, че за Саудитска Арабия е по-важно да унищожи конкуренцията на петролния пазар, отколкото да стимулира цените на черното злато. И това доказателство е, че добивът на суровината в страната достигна нов рекорд, пише Business Insider.

През юли производството е нараснало с 123 000 барела до обем от 10,67 милиона барела на ден в сравнение с такъв от 10,56 милиона барела за предходния месец.

Междувременно страната от Персийския залив се стреми към по-голямо влияние в Азия. За да привлече повече клиенти, Рияд понижи цената на изнасяния там петрол с 1,3 долара на барел, показват данни на Международната агенция по енергетика. 

Традиционно Саудитка Арабия добива повече черно злато през лятото, за да отговори на вътрешното търсене. Според експерти обаче ръстът в производството от миналия месец е прекалено голям, като се има предвид, че цените все още са с около 55% по-ниски, отколкото преди две години.

Свръхпредлагането продължава да притиска пазара на фона на слабото търсене, което държи стойността на черното злато на ниво от под 50 долара за барел.

Саудитска Арабия си върна лидерската позиция по внос на петрол в Китай

Саудитска Арабия си върна лидерската позиция по внос на петрол в Китай

Русия бе начело през май

Ниските цени неизбежно удариха и икономиката на Саудитска Арабия, която е силно зависима от търговията на суровината. Това беше и причината от властите в Рияд да повишат стойността на горивата, на електричеството и на водата двойно с цел да компенсират спада на петролния пазар.

Въпреки предприетите мерки, дефицитът в бюджета на страната за 2015 година достигна 98 милиарда долара.

Експерти, цитирани от OilPrices и Business Insider, посочват, че големите играчи в индустрията, сред които е и Саудитска Арабия, не печелят нищо друго от ниските цени на черното злато.

Потискането им със свръхпредлагането има само една цел – да “убие” по-малките производители и да разчисти пътя на големите. С цени на подобно ниско ниво за първите добивът е на загуба.