Гърция трябва да се замисли за продажбата на няколко от принадлежащите й острови, за да погаси с приходите от тях гигантския си държавен дълг, обявиха двама представители на управляващата коалиция в немския парламент - Йозеф Шларман и Франк Шефлер пред ежедневника Bild, цитирани от агенция Reuters.

„Щом са неспособни да погасяват дълга си, трябва да продават имущество, за да се издължат на кредиторите си. Гърция притежава сгради, компании и не заселени острови, които може да се продадат или заложат за нови кредити, за да бъдат събрани средства за погасяване на държавния дълг", обоснова екстравагантната си идея Шларман. Той е цитиран в статия със заглавие „Банкрутирали гърци, продавайте острови! И Акропола също!"

Южната ни съседка предприе редица мерки за съкращаване на бюджетния дефицит и държавния си дълг, но както показва социологическо проучване, мнозинството германски данъкоплатци не смятат, че тяхната страна трябва да помага на Атина.

Агенцията припомня, че канцлерът на Германия Ангела Меркел ще посрещне утре, 5 март, в Берлин премиерът на Гърция Георгиос Панадреу.

„Канцлерът не може да обещава помощ за Гърция. Правителството в Атина трябва да пристъпи към много радикални мерки, вкл. и да разпродава ценно имущество", казва по повод предстоящата визита депутатът Франк Шефлер.

За да реши част от финансовите си проблеми, днес гръцкото правителство пусна нова емисия държавни ценни книжа със срок на погасяване 10 години, съобщава агенция Bloomberg. Това е отговор на изпълнителната власт на силно орязания бюджет, който парламентът прие, а приходите от емисията трябва да се използват за погасяване на държавния дълг, който превишава 500 млрд. евро.

Това е мярка, която трябва да помогне на страната за излезе от тежката финансова ситуация, а правителството да върне доверието на инвеститорите, които се отдръпнаха от финансовите пазари в страната, коментира агенция Bloomberg.

Очаква се цената на облигациите да бъде такава, че да донесе доста сериозна доходност на инвеститорите, като прогнозите са тя да възлезе на около 6,5 на сто, съобщават пред Bloomberg запознати със сделката, но пожелали анонимност. Тяхната прогноза най-вероятно се базира на доходността от 6,1%, която носи на страната, пусната през декември 2009 г. емисия с ДЦК за 2 млрд. евро и с падеж през юли 2019 г. Според Reuters само час, след като днес са били пуснати книжата, са получени заявки от инвеститори за над 7 млрд. евро.

Агенция Reuters припомня, че гръцкото правителство трябва да продаде облигации за 53 млрд. евро тази година, за да покрие нуждите си от финансиране. Само между 20 април и края на май южната ни съседка трябва да погаси държавен дълг в размер на 20 млрд. евро