През последните две години Европа успя да се дистанцира от руските енергийни стоки в знак на протест срещу войната в Украйна. Европейският съюз за първи път наложи ембарго върху вноса на суров петрол от Русия през декември 2022 г., след което дойде ембарго върху петролни продукти (включително бензин и дизел) през февруари 2023 г., пише Oilprice.

Междувременно руският внос на природен газ е намалял от около 450 милиона кубични метра на ден (mcm/d) в края на 2021 г. до около 150 mcm/d в момента.

Останалите газови потоци са разпределени между втечнен природен газ, тръбопроводи през Украйна и други тръбопроводни маршрути (предимно през Турция в България, както и малък поток през Беларус в Литва). Европа вече изкара два зимни сезона, оставайки в края на тях с много газ, въпреки драстичното намаляване на руския внос.

Запасите за газ в Европа бяха близо 60% до края на зимния сезон през април 2024 г., което е рекорд за края на зимния сезон. На пръв поглед това постижение изглежда впечатляващо. То обаче опровергава факта, че континентът е постигнал малък напредък в намаляването на повече руски доставки за близо две години въпреки призивите на някои страни да се откажат напълно от руските енергийни стоки.

Междувременно Норвегия и САЩ изместиха Русия като най-големият доставчик на газ за Европа. Миналата година Норвегия достави 87,8 милиарда кубически метра газ за Европа, което представлява 30,3% от общия внос, докато САЩ достави 56,2 милиарда кубически метра, което представлява 19,4% от общия внос.

Според анализаторите на енергийните суровини в Standard Chartered обаче няма напредък в намаляването на вноса, откакто потоците през тръбопроводната система Nord Stream са преустановени. Напротив, вносът на газ в Европа от Русия се покачи с приблизително 50% от първото тромесечие на 2023.

Скорошният военен натиск на Украйна в руската област Курск породи опасения относно потоците през Украйна. Според Standard Chartered обаче тези страхове са преувеличени. Още през 2019 г. Русия и Украйна подписаха петгодишно споразумение за транзит по тръбопроводи за доставка на природен газ за Европа.

Въпреки санкциите, икономика №2 в Европа увеличи вноса на LNG от Русия

Въпреки санкциите, икономика №2 в Европа увеличи вноса на LNG от Русия

Поетапното спиране на вноса на руските изкопаеми горива "се разминава" в европейските държави

Киев даде знак, че няма да поднови пакта, когато изтече на 31 декември 2024 г., а ръководителят по енергийните въпроси в ЕС Кадри Симсън посочи, че изпълнителната власт на ЕС "няма интерес" да настоява за съживяване на споразумението.

Украинският газ възлиза на 5% от общия внос на газ в ЕС. Аура Сабадус, старши анализатор във фирмата за пазарно разузнаване ICIS, каза пред Politico, че Австрия, Унгария и Словакия вероятно ще бъдат най-силно засегнати, когато вносът бъде прекратен.

Според StanChart има достатъчно капацитет за заместване на газовите потоци през Украйна. Стоковите анализатори посочиха, че не-руските потоци LNG в ЕС са намалели с приблизително140 mcm/d от април. Според анализаторите премахването на последните руски доставки на енергия от ЕС е по-скоро въпрос на политическа воля, нещо, което изглежда липсва на някои европейски държави.

Базиран в Белгия икономически мозъчен тръст Bruegel прави следния извод - че ЕС може не само да изкара следващата зима без руски газ, но и без да преживее икономическа катастрофа. За да се случи това обаче, Европа ще трябва да преодолее сериозни технически и регулаторни предизвикателства и също така да намали годишното си търсене на природен газ с 10-15%, тъй като никакво количество неруски внос няма да е достатъчно, за да запълни достатъчно хранилищата преди следващия зимата.

През юни ЕС одобри санкции за руския газ, за ​​първи път, откакто Русия нахлу в Украйна. Според белгийското председателство на ЕС, Съюзът ще удари Русия с безпрецедентни санкции срещу нейния доходоносен газов сектор - ход, който потенциално може да източи стотици милиони от Москва.

Повечето руски LNG отива към Европа, не към Азия

Повечето руски LNG отива към Европа, не към Азия

Европа мина през зимния сезон с рекордни нива на природен газ в хранилищата

Решението дойде, след като Германия и Унгария забавиха сделка със седмици - макар и за различни части от пакета. Санкциите няма да засегнат по-голямата част от руския износ на течен природен газ (LNG) за ЕС, а вместо това предложените санкции биха попречили на страните от ЕС да реекспортират руски LNG след получаването му и също така ще забранят участието на ЕС в предстоящи проекти за LNG в Русия. Санкциите ще забранят използването на пристанища, финанси и услуги на ЕС за реекспорт на руски LNG, което по същество означава, че Русия ще трябва да преразгледа своя модел за износ на LNG. В момента Русия доставя LNG за Азия през Европа, като Белгия, Испания и Франция са основни центрове.