Цената на кутия цигари в Ню Йорк се повишава до 13 долара, а местата, на които се продават, значително се ограничават. Новите правила, наложени от кмета Бил де Блазио, влизат в сила от 1 юни следващата година.

Така Ню Йорк ще се превърне в най-скъпия град за пушачите в САЩ. В момента минималната разрешена цена на кутия цигари в 20-милионния мегаполис е 10.5 долара. Средната цена в САЩ е 6.16 долара за кутия.

"Изпращаме силно и ясно послание, че няма да оставим алчността им (на тютюневите компании, б.р.) да убива повече нюйоркчани без борба. Тези нови закони не само ще намалят броя на пушачите в нашия град, но и ще спасят животи", заяви де Блазио на церемонията по подписването на законопроекта в болница в Бруклин.

Увеличението е един от 7-те закона, които кметът на Ню Йорк подписа, с цел да накара жителите на града да се откажат от пушенето. Ще бъдат намалени наполовина и местата, където се продават тютюневи изделия. За тази цел лицензионният режим ще бъде затегнат, а разрешителните - преразгледани. Филаделфия и Сан Франциско вече наложиха подобни рестрикции.

Ограничения включват забрана на продажбата на тютюневи изделия в аптеките и задължителни лицензи за търговците на електронни цигари. Всички жилищни сгради трябва да имат политики за пушенето, с които да се съобразяват собствениците и наемателите. Някои от сградите ще бъдат задължени да забранят пушенето в общи помещения като коридорите.

Градоначалникът е един от най-големите врагове на тютюневия бранш. Той редовно критикува производителите на цигари за начина, по който рекламират продуктите си.

Ню Йорк обяви война на цигарите още при предишния си кмет Майкъл Блумбърг. Тогава беше забранено пушенето в закрити помещения като барове, дискотеки и заведения за хранене.

Градските власти са твърдо убедени, че повишаването на цените, дали чрез високи данъци, или чрез определяне на минимални цени, кара хората да се откажат от пушенето, или изобщо да не започват да пушат.

Делът на пушачите е намалял от 21.5% през 2002 г. до 14.3% през 2015 г. Целта на здравните власти е този дял да спадне с още 2% до 2020 г.

Противници на мерките обаче твърдят, че увеличението на цената може да накара много пушачи да купуват контрабандни цигари, купени от черния пазар.

"Тези мерки ще унищожат бизнес инвестициите на търговците на дребно, които имаха водеща роля в усилията за предотвратяване на достъпа на младите хора до тютюневи изделия и резултатът ще бъде загубени приходи, загубени работни места и все по-голям брой продажби в нерегламентирани и незаконни условия", предвижда Джим Калвин, председател на Асоциацията на магазините за луксозни стоки в Ню Йорк.

"Опасяваме се, че тази наредба най-вероятно ще задълбочи незаконната търговия с цигари в Ню Йорк, където вече се търгуват най-голям процент контрабандни цигари в страната", заяви говорител на тютюневата компания Reynolds American.

Според някои здравни неправителствени организации високата цена няма да попречи на продажбата на цигари в мегаполиса.