Доларът се възстанови от едномесечното дъно срещу еврото, благодарение на забавянето на спада на юана. Това намали опасенията, че решението на Китай да девалвира валутата е било съзнателен опит за придобиване на конкурентно предимство.

Най-голямото движение при основните валути дойде от Европа, където шведската крона скочи с 1.6% до девет дневен връх срещу еврото от 9.4570 крони за 1 евро. Причината бяха по-добри от очакваното данни за инфлацията в Швеция. Покачването на шведската крона беше най-силното еднодневно за последните три години, информира Бул Тренд Трейдър (trader.bulltrend.bg).

След няколко волатилни дни, в които инвеститорите се опасяваха, че промените от Китай са предвестник на нова глава в световните валутни войни, настроенията се успокоиха.

Китайската централна банка заяви, че няма база за допълнително поевтиняване на валутата и допълни, че ще се намеси ако е необходимо, за да стабилизира цените.

Във вторник, централната банка в Китай заяви, че вече ще калкулира дневната фиксирана цена на юана като взема повече предвид пазарните сили, включително цената на затваряне в предишния работен ден. Мнозина обаче считат, че след серия от слаби данни промяната е мотивирана от желанието да се помогне на износителите.

Юанът отслабна в четвъртък със само 0.2% след безпрецедентния срив от 3% след вторник. Тогава инвеститорите изкупуваха обратно еврото и бягаха от високо доходните и рискови покупки, което доведе до скок на евро/долар на нива над 1.12. В четвъртък единната валута беше продавана, тъй като апетитът за рискови покупки се засили.

Еврото падна под 1.11 след стенограмата на ЕЦБ показала опасенията на ръководството й от волатилността на китайския пазар и предстоящото увеличение на лихвите в САЩ. Това помогна на долара, който нарасна на валутните пазари. Долар/йена се търгуваше на нивата около 124.40 и остава под двумесечния връх от сряда на 125.28.

Златото падна в четвъртък и прекъсна пет поредни дни на покачвания, докато долара се засили след оптимистични данни от САЩ и намалели опасения за нови загуби на юана след девалвацията на китайската валута.

В четвъртък доклад показа, че продажбите на дребно в САЩ са скочили през юли, което предполага солиден растеж на икономиката през третото тримесечие и увеличава аргументите за повишение на лихвите на Федералния резерв. Това има отрицателен ефект върху жълтия метал, тъй като оскъпява разходите за поддържането му като актив не носещ лихва и в същото време дава сила на долара.

Спот цената е 1114 долара, а акциите се съживиха и доходността по облигациите нарасна при уверението на Китайската централна банка към инвеститорите, че няма причина юана да продължи да пада. Девалвацията на юана е положителна за златото в дългосрочен план, но опасността от сила на долара остава заплаха за жълтия метал.

Най-големият фонд за търговия със злато в света SPDR Gold Trust съобщи, че активите му са нараснали в сряда с 0.6% след като бяха достигнали най-ниски нива след септември 2008.