Доверието на европейските потребители и работодатели е паднало рязко, в следствие на силния инфлационен натиск в Еврозоната и очакванията за икономическо забавяне в САЩ. Индексът за бизнес нагласите отбелязва най-слабото си ниво от януари 2006 г., като в момента е на 101.7 пункта. Инфлацията се е покачила до 3.2%, което е най-високото й ниво от 14 години насам.

По-слабият икономически ръст и увеличаващите се цени, изправят пред сериозна дилема Европейската централна банка (ЕЦБ). Припомняме, че централната банка взема решенията си свързани с монетарната политика спрямо инфлационен таван, който е 2%. От друга страна, европейските икономисти се опасяват от спад в икономическата активност, в следствие на очакванията за рецесия в САЩ. Тези два фактора, са предпоставка за развитие на „стагфлация" (висока инфлация със слаб икономически растеж).

„Последните данни от Еврозоната ще накарат ЕЦБ да се „поизпоти" във вземането на решения свързани с монетарната политика", коментира холандски икономист от ING Bank. „С рекордно високо ниво на инфлация и задаващо се икономическо забавяне, банкерите в ЕЦБ ще трябва да избират по-малкото зло", продължава той.

Първоначалните прогнози на анализаторите, бяха за спад на бизнес доверието до 104.1 пункта този месец от декемврийското им ниво на 104.7 пункта. За инфлацията прогнозите бяха - ръст до 3.1%. След обявените данни, еврото изгуби част от натрупаната си спрямо долара печалба, като в 16:30 то се разменя за $1.4825. Петролът е силно разпродаван, като вече губи над $2 от цената си и пропадна под $90 за барел.

Припомняме, че вчера излязоха данните за ръста на американския БВП през четвъртото тримесечие, който е бил в рамките на 0.6%. Съединените Щати са най-големия пазар на европейските износители, което ще ускори пренасянето на икономически смущения от Америка към Европа. От Goldman Sachs понижиха прогнозите си за печалбата на няколко европейски автомобилни компании, като сред засегнатите са Volkswagen AG и Renault SA.