Целите пред Министерство на образованието и науката са максимално продължително присъствено обучение през предстоящата учебна година. Това заяви служебният образователен министър Николай Денков от трибуната на Народното събрание по време на изслушването си за предстоящото начало на учебната година.
МОН прави всичко възможно да подготви образователната система за поредната ковид вълна. Анализът на МОН за ефектите от провеждането на дистанционното обучение показа сериозни образователни дефицити в обучението на децата.
Училищата ще бъдат затваряни само при крайна необходимост и при тъмно червена заболеваемост.
При най-лекия зелен сценарий и при жълтия сценарий образователните институции ще работят, спазвайки насоките на МОН и МЗ. При двата варианта при единични случаи с коронавирус директорът карантинира паралелката, а децата учат електронно. Ако само един ученик е карантиниран, само за него ще има електронно обучение.
При 15% отсъстващи деца заради коронавируса, може да се премине към обучение в електронна среда.
При червения сценарий, училищата ще работят по график за преминаване към електронно обучение. Ако броят заразени ученици в присъствените паралелки нараства, директорът предлага на министъра на образованието учебното заведение да премине към електронно обучение, посочи Николай Денков.
При тъмно червен сценарий всички ученици ще учат от дистанция. Ученик може да мине към електронно обучение повече от 30 дни и със заявление от родител. За детските градини се предвижда затваряне само в краен случай.
Насоките на МОН разписват задължителни и препоръчителни мерки - дезинфекция, проветряване, носене на маски, ваксинирането на педагогическия и непедагогическия персонал. Към настоящия момент ваксинираните са 30% от учителите и 40% от директорите. За това МОН провежда разяснителна кампания по темата.
34 свидетелства са издадени за ваксинираните учени заведения.
За осигуряване на обучение в електронна среда са поръчани 15 500 преносими компютри, а 40 000 електронни устройства са осигурени.
Почти едновременно с участието на министър Денков в пленарното заседание, от МОН обявиха, че са разработили четири варианта за работа на учебните заведения през новата учебна година. За основа са използвани показателите за разпространението на COVID-19 според сценариите на Министерството на здравеопазването за развитие на пандемията.
Вариантите се отнасят за училищата, детските градини и Центровете за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР). Предвиждат се задължителни и препоръчителни мерки, а преминаването към обучение в електронна среда се регулира на локален принцип и според конкретната епидемична обстановка. Образователните институции в цялата страна ще бъдат затваряни само при крайна необходимост - когато заболелите са над 500 на 100 000 души за последните 14 дни.
При най-лекия - зелен сценарий със заболеваемост по-ниска от 100 на 100 000 души, и при жълтия сценарий - с болни от 100 до 250 на 100 000 души, образователните институции ще работят, спазвайки насоките на МОН и МЗ за намаляване на рисковете от предаване на инфекцията. При единични случаи на деца и педагогически специалисти с COVID-19 директорът, след задължително предписание на РЗИ, ще карантинира цялата паралелка и децата ще учат електронно. Ако само един ученик в класа е карантиниран като контактен, само за него директорът ще организира електронно обучение.
При второто ниво на заболеваемост, ако в училище или в Център за подкрепа на личностното развитие има 15% отсъстващи деца заради COVID-19 или процентът на заболели учители и персонал е твърде висок и не може да се обезпечи присъствен учебен процес, може да се премине към обучение в електронна среда в конкретното училище или център за подкрепа. Това става чрез аргументирано предложение на директора до министъра на образованието и науката след решение на педагогическия съвет, съгласувано с обществения съвет на училището. Директорите на центровете за подкрепа се обръщат към кмета на населеното място. Предложението за това може да се направи и след решение на Регионалната здравна инспекция или на областния/общинския координационен съвет.
Към дистанционно обучение преминават първо учениците от VIII до XII клас, а при влошаване на епидемичната ситуация - и учениците от V до VII клас включително. Най-малките деца до IV клас ще учат онлайн в краен случай при обективна невъзможност обучението да продължи присъствено.
При заболеваемост от 250 до 500 на 100 000 души на национално или областно ниво - в т.нар. червен сценарий, училищата работят по определен от МОН график за преминаване към електронно обучение. Мерките за отделни училища със случаи на COVID-19 са идентични с тези от зеления и жълтия сценарии. Ако броят заразени ученици и персонал от присъствените паралелки нараства, директорът предлага на министъра училището да премине към електронно обучение. В този случай трябва да се осигури максимално дълго присъственото обучение на учениците със специални образователни потребности.
Ако 14-дневната заболеваемост надхвърли 500 на 100 000 - тъмночервен сценарий, всички ученици ще учат от дистанция.
Остава възможността за дистанционно обучение на отделни ученици по здравословни причини, удостоверени с медицински документ. Освен това ученик може да премине към електронно обучение за повече от 30 дни по желание на родителите и след разрешение на началника на Регионалното управление на образованието. Разрешение се дава на базата на информацията за успеха, отсъствията и ангажираността на конкретния ученик. Задължително е избралите да се обучават дистанционно да обезпечат сами електронното си обучение.
За детските градини се предвижда затваряне само в краен случай. При влизане на страната в тъмночервения сценарий ще могат да работят детските заведения със 100% преболедувал или ваксиниран персонал. В този период ще се приемат само деца, чиито родители отговарят на същите условия.
Предвиждат се специални мерки за подкрепа на деца и ученици със специални образователни потребности. Тази група ще преминава към дистанционно обучение само в краен случай, а ако това се наложи, ще се търси възможност за индивидуални консултации и индивидуални терапевтични занимания.
В помещенията учениците задължително трябва да носят маски, ако такова е разпореждането на здравните власти за страната. Изключения могат да се правят при широко отворени прозорци в класните стаи, за ваксинираните учители, за най-малките ученици от I до IV клас по преценка на педагогическия съвет, както и за хронично болни деца.
В сила остават протоколите за действие при дете или възрастен със симптоми на вируса.