Ако бъде приета нова директива на ЕС за най-добри налични практики за големите горивни инсталации, то поне три ТЕЦ-а в комплекса "Марица-изток" може да затворят. Това означава мините да прекратят работа от този комплекс - това са двете американски централи, държавната ТЕЦ "Марица-изток" 2 и "Брикел".
"Най-простият отговор за тяхното затваряне е, че те не могат да изпълнят критериите", заяви пред БНР изпълнителният директор на Българската минна-геоложка камара (БМГК) Иван Андреев.
И най-модерните тецове в България не могат да покрият изискванията на новата директива на ЕС за най-добри налични практики за големите горивни инсталации, смятат експерти. Тази директива би убила нашия въгледобив и нашата енергетика, каза Иван Андреев.
Експертите казват, че при тези нива на чистота, тези нива на емисии, няма как да бъдат покрити дори от най-модерните ТЕЦ-ове, които са в момента в България. Това е неизпълнимо не само за нашите централи, не е изпълнимо и за модерните централи в Германия, в Румъния, в Полша, смята шефът на БМГК.
Той даде пример, че там разчитат, както ние разчитаме на 45% от микса, произведен от въглищните централи. Същият процент е в Румъния, в Германия, в Полша - разчитат на 83% от микса. Те са още по-притеснени от нас, каза Андреев.
Той призна, че българските енергетици са много притеснени. Причината е, че ако се извадят 45% от цялото, възможностите стават почти нулеви. "Ако има какво да направиш, то ще стане изключително скъпо. Това ще постави и нашата индустрия в неконкурентна среда, т.е. нашата индустрия, което се захранва с ток, става неконкурентна с тази разлика в цената", каза Андреев.
Представителят на синдикалната организация към КТ "Подкрепа" в "Мини Марица-изток" Генчо Генчев подчерта, че все още няма технология, която да улавя въглеродния двуокис. За финансовото състояние на мините и задълженията на ТЕЦ "Марица-изток" 2 към тях, Генчев каза, че почти 116 милиона са задълженията към края на годината.
"Има някакъв план на разсрочено плащане, но няма ли достигане на реална цена на въглищата, която да може да покрива всички необходими мероприятия, които предстоят, ние ще спрем и без Европа да ни спре", смята Генчев.
jasentcho
на 25.02.2017 в 18:19:19 #3И аз ще направя една мъничка забележчица. Преди 20 години методът на намаляне на серния двуокис също изглеждаше безобразно скъп. Само оборудването на държавния ТЕЦ-2 излезе над 1 милиард тогавашни лева. Блок по блок направиха сероочистката и сега наистина емисиите са сведени до 5-10 процента от първоначалните. Въпреки, че се крадеше и продължава да се краде от тези долълнителни съоръжения и четирите централи от комплекса до ден днешен работят (със сероочистки, иначе ще ги спрат!). А тук не говоря за редукция, а за отделяне на въглеродния двуокис и другите вредни съединения и елементи от отпадните газове. И получаването на пари за това. Освен това ТЕЦ-а разполага с много отпадна топлина и е удобен за реализация на голяма паро-ежекторна хладилна машина, включена в общия производствен цикъл. Ако някой му е интересно, мога и груби сметки да нахвърля набързо.
jasentcho
на 22.02.2017 в 18:47:21 #2"Представителят на синдикалната организация към КТ "Подкрепа" в "Мини Марица-изток" Генчо Генчев подчерта, че все още няма технология, която да улавя въглеродния двуокис." Напротив, има, даже е много добре развита и е една от малкото, останали след ограбването на АТЗ - Стара Загора. Технологията се нарича "Фракционна дестилация на втечнен въздух" и от нея се извличат кислород, азот, аргон и други. Специално ако се внедри при изходящите газове при ТЕЦ, след сероочистката, въглеродният диоксид ще е главният продукт с многобройни приложения. След това са азотните оксиди (база за торове, препарати, взривни вещества), вълероден оксид (веднага може да се върне в производствения цикъл за доизгаряне), фини прахови частици (съдържат индий, галий, платиноиди, сребро, злато, мед и други ценни и редки елементи), аргон, фини сажди (също веднага може да се върнат в производствения цикъл). Подробно изследване може да покаже и наличие на други елементи и съединения, които досега са се изхвърляли в атмосферата, почвите и водата, а иначе са скъпи продукти. Просто се иска спешно отговорните другари да се размърдат и да започнат да мислят, иначе след 20 години пак ще ругаем целия свят, Европа, Америка, Русия, евреите и други, които все ни пречат.
Пантю
на 22.02.2017 в 09:58:05 #1А, дано ги забранят! Ама, надали. С американците ЕС не би се преборил.