40 ученици от страната демонстрираха икономическите си познания по време на финалния кръг от националното състезание „Банките в действие", което се състоя вчера в София, сйобщиха оргжанизаторите.

Надпреварата, провеждаща се под формата на симулационна игра по банков мениджмънт, предизвика младите икономисти да влязат в ролите на финансови директори и да вземат решения за успешното развитие на виртуална банка в конкурентна среда.

„Банките в действие" се организира за 5-та поредна година от Джуниър Ачийвмънт България и Ситибанк България. Общо 10 отбора от Варна, Горна Оряховица, Исперих, Монтана, Плевен и Пловдив се класираха за финалния кръг на надпреварата, след като преминаха през 2 предварителни онлайн етапа. Участниците трябваше да вземат управленски решения като задаване на лихвени проценти по банкови депозити и кредити, планиране на инвестициите, а консултанти от Ситибанк помагаха на младите икономисти да определят правилната стратегия за своята банка.

Г-н Стефан Фелстийн, Бизнес мениджър на Ситибанк България и г-жа Милена Стойчева, Изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България, наградиха отбора-победител във финалния кръг от състезанието - Tiger Bank от Образователна математическа гимназия „Акад. Кирил Попов", Пловдив. Той бе излъчен след като постигна най-висок "Индекс на банковото представяне", изчислен на базата на фактори като нетна печалба, възвръщаемост на активите и пасивите, дял на кредитите и депозитите и капиталов запас.

Българските отбори имат и възможността да участват на ежегодното европейско онлайн състезание. Екипите, които успеят да се преборят с конкуренцията в европейските квалификации, ще се състезават за приза „Най-добра ученическа банка на Европа". Миналата година българските отбори се представиха блестящо, като спечелиха първо, второ и четвърто място в Европа.

„Чрез „Банките в действие" ние се стремим да помогнем на учениците да придобият ценни познания за банковата сфера и нейния мениджмънт," каза г-жа Стойчева. „Поставени в симулация на реалната банкова среда, участниците добиват умения за анализ на процесите и ефективен мениджмънт в банковата сфера," допълни г-жа Стойчева.

Състезанието по банков мениджмънт се организира като продължение на образователната програма по финансова грамотност „Банките в действие". Тази година 1500 ученици на възраст 16-19 години преминаха обучение по банково дело и банков мениджмънт в рамките на програмата, а 325 ученици се включиха в предварителните етапи на състезанието.

Джуниър Ачийвмънт България е основана през 1997 г., Джуниър Ачийвмънт България (www.jabulgaria.org) е член на организацията Junior Achievement Worldwide (www.ja.org) и нейното регионално подразделение Junior Achievement - Young Enterprise Europe (www.ja-ye.org). Джуниър Ачийвмънт е водещата организация с най-дълга традиция в предлагането на съвременни програми и курсове по бизнес, икономика и развитие на предприемаческия дух чрез образователни и практически дейности по икономическа и финансова грамотност, бизнес умения, лидерство и стратегии за успех. Курсовете са насочени към млади хора от 6 до 25 годишна възраст. Мисията на Джуниър Ачийвмънт България е да образова и вдъхновява младите хора да ценят свободната инициатива, бизнеса и икономиката, за да подобрят качеството на живота си. Подготвя ги да успяват на полето на глобалната икономика.