"България е една от държавите, които получава най-голям процент средства от Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ)." Това каза Юрки Катайнен, заместник-председател на ЕК по време на Трета международна конференция: "Предизвикателствата пред кохезионната политика 2014 - 2020. Гъвкав Европейски бюджет и финансови инструменти в подкрепа на строителния сектор".
Катайнен отбеляза, че към края на юни тази година постъпленията по линия на ЕФСИ у нас са в размер на 1.1 млрд. евро. Той посочи и че по линия на Кохезионния фонд са предвидени 18 млрд. евро за енергийна ефективност.
По думите на Катайнен предстои кохезионният фонд да инвестира 6 млрд. евро в България по различни линии - транспорт, наука, образование, региони в растеж. Катайнен заяви, че от есента на 2018 г. предстои Европейската инвестиционна банка ще организира свое местно присъствие тук в София. Така, ако някой реши да използва финансиране по линия на ЕФСИ ще може директно да отиде в офиса на Европейската инвестиционна банка в София. Катайнен отбеляза, че това е най-голямата банка за развитие, по-голяма от Световната банка.
По отношение на бъдещото председателство на България на Съвета на Европейския съюз, Катайнен заяви, че то ще трябва даде тласък за подготовката на следващата финансова рамка на ЕС. Катайнен прогнозира труден бюджет след Брекзит. Очакванията му са за оформяне на дупка в европейския бюджет.
"Всичко около нас се променя, защо да не се промени и кохезионната политика", посочи той и изтъкна, че това е предизвикателство, което изисква да бъдем иновативни и да мислим по различен начин. Катайнен заяви, че няма такова нещо като европейски пари и настоя, че това са парите на данъкоплатците. Освен това заместник-председателят на ЕК настоя, че строителния бранш трябва да се реформира.
Катайнен отбеляза, че към края на юни по Плана Юнкер вече са ангажирани 2,9 млрд. евро за нови инвестиции и очаква 430 малки и средни предприятия да се възползват от него. По думите му конкурентоспособен строителен сектор ще донесе големи ползи за икономиката ни.
Катайнен заяви и че следва да се работи за подобряване на енергийната ефективност у нас. Така половината от потреблението на енергетика у нас отивало в домакинствата, а енергийната бедност у нас била голям проблем. 60% от най-уязвимите домакинства живеят на студено през зимата.
Евродепутатът от групата на Алианса на либералите и демократите в Европейския парламент Искра Михайлова, която е и председател на комисията по регионална политика в Европейския парламент заяви, че резултатите от дискусията се приемат като мандат от българския строителен бранш.
Тя отбеляза, че на фона на предизвикателствата, които днес изживява европейският проект - миграция, сигурност, климатични промени, недостиг на инвестиции и възстановяването на икономиката трябва да съумеем да изградим гъвкав подход при използването на средствата по линия на ЕС. Михайлова подчерта, че ЕП е взел решение за продължаване на финансирането по линия на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ).
Михайлова визира още един документ, иницииран от колегата и Юрки Катайнен даващ възможност за развитие на европейските региони и териториално сътрудничество посредством ЕФСИ.
По време на форума стана ясно още, че 80% от заетите в строителния бранш у нас са заети по проекти от обществени поръчки, финансирани от европейските структурни фондове.
Вицепремиерът Томислав Дончев настоя, че за каквото и финансиране да се говори, най-важното е то да следва определена цел. "Аз не знам нищо по-лошо от това да се харчат или пилеят пари, ако ние не знаем каква е целта ни", коментира той. Той беше и категоричен, че темата координация става все по-ключова и на европейско и на национално ниво. По думите му е важно използването на инструментите за финансов инженеринг да не е краткотрайна мода. По думите му голямата цел е да събудим спящите пари. По думите му сега има повече пари отколкото добри проекти. Към представителите на строителния сектор той се обърна с настояването да помислят за сферата на енергийната ефективност и водния сектор.