Работодатели и синдикати застанаха на двата противоположни края в позициите се относно управлението на средствата, натрупани в т. нар. Сребърен фонд. Те приеха компромисно 30% от средствата във фонда да отиват тази година за закупуване на ДЦК, предаде репортер на News.bg от Министерския съвет.

И двете страни са съгласни, че имат сериозни пропуски в управлението на Сребърния фонд до момента. Това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров след заседанието на Национален съвет за тристранно сътрудничество.

По думите му финансовият министър обяснил, че досега законът за фонда не позволявал по-доброто му управление. Спешната промяна в закона е нужна и належаща, категоричен е Димитров.

Стана ясно още, че тази година до 30 % от средствата в Сребърния фонд могат да бъдат инвестирани в държавни ценни книжа, като този процент да се увеличава всяка година с 10%, за да стигне 70% през 2016 г.

„Ние няма да подкрепим тези промени, ако нямаме гаранция, че парите няма да останат в българската икономика, подчерта президентът на КНСБ. Затова синдикатите искат специални държавни ценни книжа, на които могат да играят само Сребърният фонд и частните пенсионни фондове.

Освен това синдикатите искат и държавата да стимулира Българската банка за развитие, която да отпуска по-евтини кредити за малкия и среден бизнес, за да създава той от своя страна работни места. „Поискахме гаранции, че правителството ще направи необходимото да изпълни една от антикризисните мерки, а именно да търси решение на проблема с външния дълг на външните пари", заяви още Пламен Димитров.

По думите му Дянков уверил, че това ще стане и казал още, че няма намерение да се погасява външния дълг с парите от Сребърния фонд. Целта на законодателните промени били по-доброто управление на фонда. Постигнато е съгласие да се удължи хоризонтът на Сребърния фонд.

Според сегашното законодателство парите могат да се ползват от 2018 г. Според КНСБ демографският удар вече се е изместил към 2028 - 2029 г. Синдикатите искат да се разшири управителния съвет на фонда - 50 % държава и 50 % социални партньори.

От изявленията на участниците преди заседанието стана ясно, че работодателите са на различно мнение за съдбата на Сребърния фонд.

Преди да започне заседанието на Тристранния съвет за социално партньорство по темата в Министерския съвет Божидар Данев от БСК обвини финансовия министър, че е виновен за ниската доходност на средствата в Сребърния фонд и дори заяви, че вече е извършена косвена национализация на дохода в Сребърния фонд.

По думите на Данев, цитиран от репортер на News.bg, за три години Българската народна банка е внесла в бюджета 900 млн. лв. Част от тези пари са на Сребърния фонд. Според Божидар Данев спадането на средствата във фонда се наблюдава внимателно от всички международни институции.

По думите му харчене на парите от Сребърния фонд може да доведе до понижаване на кредитния рейтинг на страната.

За това и БСК няма да подкрепи идеите на Симеон Дянков, заяви Данев на влизане за редовното заседание на тристранката, в чийто дневен ред сред акцентите е именно темата за Сребърния фонд.

С предлаганите промени се цели един много по-консервативен и безрисков инвестиционен профил на Сребърния фонд, контрира Васил Волев от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Той смята, че в проектозакона се намаляват значително лимитите за инвестиции в акции и се увеличат лимитите за инвестиции по облигации.

България е единствената страна със Сребърен фонд, в който има забрана да инвестира на местните пазари, подчерта Велев. Според него това е нелепо ограничение и то трябва да отпадне.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров обяви преди днешното заседание на "тристранката", че трябва да се разнообрази начинът, по който се разходват средствата от Сребърния фонд, като се запази целостта му.

Според синдиката с тези пари не трябва да се плащат дългове, а да са насочени към българската икономика.

За плащане на външния дълг България трябва да излезе на външни пазари, заяви Димитров.

Освен това КНСБ иска допълнително 20 млн. лв. да се инвестират в мерки срещу младежката безработица.

Цялата тази суматоха около Сребърния фонд цели нещо, заяви от своя страна и Константин Тренчев.

Познавайки психопрофила на човека, който ги предлага, ние сме силно скептични, защото за времето, в което той управлява той направи неща, за които аз лично мисля, че и в Буркина Фасо нямаше да оцелее като финансов министър, допълни Тренчев и посочи, че КТ Подкрепа са подготвили редица въпроси към Симеон Дянков.

Дискусията за Сребърния фонд не трябва да се откъсва от дискусията за управление на финансите като цяло, подчерта Тренчев.