Най-големите икономики в света са изправени пред нарастваща планина от дългове. А с тяхното наследство от финансовата криза скоро те ще трябва да покрият изтичащи задължения по облигации в размер на 13 трилиона долара.
Г7, както и някои ключови развиващи се пазари, ще трябва да покрият най-големите си дългове по облигации за последното десетилетие, след като много от тях разчитаха на книжата, за да извадят своите икономики от кризата през 2009 година, пише Bloomberg.
Добрата новина е, че те ще могат да разчитат на централните банки и на инвеститорите. Финансовите институции в големите държави ще задържат лихвите на ниско равнище и през следващите месеци на фона на проблемите, предизвикани от пандемията.
Също така облигациите остават възприемани като сигурно убежище за инвеститорите при разпространяващата се зараза и натискът върху икономиките.
"Делът на дълговете на правителствата буквално избухна, но вярвам, че това ще е повод за притеснения само в краткосрочен план", казва Грегъри Пердън, който е инвестиционен директор в Arbuthnot Latham.
"Дългът е инструмент и ако приемем, че не се злоупотребява с него, той е един от най-успешните такива, стимулиращ нарастването на богатството", добавя експертът.
Що се отнася до отделните икономики, най-голям обем на дълга с матуритет през 2021 година е този на САЩ - 7,7 трилиона долара. За Япония сумата е от 2,9 трилиона долара, а за Китай - 577 милиарда долара при 345 милиарда долара за предходната година.
В Европа Италия ще трябва да покрива най-големи задължения - от 433 милиарда долара, следвана от Франция с 348 милиарда долара. Германия ще трябва да изплати 325 милиарда долара срещу 201 милиарда долара за предходната година.
coment
на 05.01.2021 в 09:04:12 #1Да дълга стимулира нарастването на богатството,но чие е забравил да уточни авторът.Защото богатството се съсредоточава във все по—малко хора и расте,за сметка на всички останали,които от средна класа отиват към бедните.И това е така,защото икономиката се управлява и служи само на група финансисти за която работят печатниците на пари,раздавани по банките,но не кои да е—а на определени където се наливат трилиони и до реалния сектор на икономиките не достига почти нищо.Тръмп се опита нещо да прави,като въвлече и казначейството на пиндосията,което участва чрез специални образувания—special purpose viechal в които на 1 долар,фрс може да кредитира 10 долара и после тези образувания да решават къде да се инвестира.Но над тях пък стоят като акционери и управляващи ги няколко инвестиционни фонда,най—голям от които е blackrock,дърпащи конците.А 4—те най—големи от тях пък се явяват акционери както в банките на фрс,така и на it компаниите от силиконовата долина—епъл,Гугъл,Майкрософт,амазон,тъй наречената силиконова мафия.....