Приходите в бюджета ще бъдат с 1 млрд. лв. лв по-малко от това, което е заложено в бюджета. Това заяви председателят на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова, която заедно със своите колеги от другите парламентарни сили и членове на комисията посетиха финансовото министерство на работна среща.

В същото време разходите са с 500 млн. лв. по-високи, които определят 1.5 млрд. лв. по-голям дефицит от заложения от кабинета Орешарски. Това налага нова емисия дълг, която обаче ще с размер от над 4 млрд. лв. Припомняме, че според актуализацията на бюджета внесена от служебното правителство допълнителният държавен дълг трябва да възлиза на 4.5 млрд. лв.По думите на Стоянова за капитализиране на Фонда за гарантиране на влоговете, който трябва да се разплати с вложителите в КТБ ще са необходими 1.7 млрд. лв. Други близо 1 млрд. лв, ще трябват за да се погаси емисията от юни с която се осигури ликвидност на ПИБ.
По думите на Менда Стоянова,  бюджетният дефицит няма да може да бъде удържан под 3%, като по този начин най-ветоятно ще се стигне до сврух дефицит и санкции от страна на ЕС. Тя не подкрепи мнението на депутата от АБВ Ивайло Калфин, който заяви, че може дефижитът в бюджета да се ограничи до 3%. За да се случи това трябва някъде да не платим, а това няма как да бъде прието политически, заяви Стоянова.Стоянова не се съгласи и с мнението на Калфин, който по-рано заяви, че фондът за гарантиране на влоговете трява да се капитализира със собствена емисия дълг. 
По думите й макар законово такава опция да е възможня не е разписан ясен механизъм, по който фондът да набере тези средства. Според нея е по-добре държавата да емитира дъкг, който да го предостави на заем  на фонда, който с течение на времето да върне парите, като дори прибави към тях и лихва. Друг положителен елемент при емисия на дълг от държавата, а не от фонда е че държавата ще може да привлече средства на по-ниска лихва.

 

Вариант за спасение за КТБ не е бил обсъждан на днешната среща в Министерството на финансите с участието на министър Порожанов и депутати, членове на парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Разглеждан е въпросът за това с какви средства да се капитализира Фондът за гарантиране на влоговете. Очаква се фондът да се допълни със сума между 700 милиона и 1,7 милиарда лева.

Това каза пред журналисти на излизане от срещата депутатът от АБВ, Ивайло Калфин.
Новите данни за изпълнението на бюджета са показали,че дупката в него от 1,2 млрд. лева е спряла да расте, допълни Калфин.

По отношение на казуса "КТБ" Ивайло Калфин посочи, че се очаква да се даде възможност до началото на декември БНБ да забави обявяването в неплатежоспособност на банката.

Това беше рамкирано като предложение на заседание на бюджетната комисия вчера, но конкретиката в сроковете идва именно днес.
Това се явява едномесечна глътка въздух за БНБ, която е длъжна да отнеме лиценза на КТБ пет дни след обявяването на отчета за нейното състояние, който се очаква да бъде публикуван утре.

По повод появилата се информация, че Оманският фонд вече е внесъл официалното си предложение за оздравяване на КТБ, от пресцентъра на Министерството на финансите посочиха, че до тях такава информация все още не е стигнала.

По отношение на актуализацията на бюджета - на тротоара пред финансовото министерство, основна тема бяха коледните надбавки на пенсионерите. Въпросът бе подет от социалиста Румен Гечев, който заяви, че неговата партия ще настоява за това.

Той припомни и премиерските мандати на Сергей Станишев и Пламен Орешарски, по време на които в края на годината хората са получавали добавки към пенсиите си.

На влизане във финансовото ведомство шефката на временната парламентарна бюджетна комисия Менда Стоянова заяви, че отива на срещата с министъра основно, за да се запознае с актуалното състояние на държавните пари. Тя определи изказването на Гечев като популизъм, който трябва да остане на тротоара.