В хода на валутната търговия в петък сутринта доларът се обезценява спрямо еврото, йената и лирата стерлинг. Индексът ICEс, показващ динамиката на щатския долар спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинги и шведска крона), днес губи 0,72%, а по-широкият WSJ Dollar Index - 0,64 %.

Към 11 часа българско време общата европейска валута поскъпва с 0,90% по отношение на американската и едно евро струва на пазара 1,0099 долара спрямо 0,9997 долара при затварянето на предишната сесия.

Обменният курс на американската валута спрямо японската възлиза на 142,39 йени за долар спрямо 144,11 йени за едни долар ден по-рано.

Британската лира стерлинг в същото време поскъпва с 0,94% и се разменя на пазара по $1,1627 за едни паунд спрямо $1,1504 за паунд в края на предишната сесия. В четвъртък стана известно, че кралицата на Великобритания Елизабет II е починала на 96-годишна възраст.

Както беше съобщено, на заседанието си в четвъртък Европейската централна банка повиши и трите основни лихвени проценти със 75 базисни пункта. По-важни за пазарите обаче изглеждаха думите на ръководителя на ЕЦБ - Кристин Лагард, която каза по време на пресконференция след срещата, че регулаторът планира да повиши лихвите на следващите няколко заседания.

Търговците реагираха спокойно на изявленията на председателя на Федералния резерв, Джеръм Пауъл, който потвърди, че Централната банка на САЩ е изцяло фокусирана върху намаляването на инфлацията. Слабата реакция на долара към думите на Пауъл се дължи на факта, че търговците вече са включили в стойността му поредното увеличение на основния лихвен процент от Фед със 75 базисни пункта на срещата през септември, отбелязва Trading Economics.

"Нашето мнение и моето лично мнение е, че трябва да действаме директно и решително, както правим, и трябва да продължим да го правим, докато работата ни не приключи", каза Пауъл по време на реч на онлайн събитие на Института Катон на четвъртък.

Trading Economics също така отбелязва, че отслабването на долара в петък може да се дължи на желанието на търговците да фиксират печалбите си след значително увеличение на стойността на щатската валута в последно време.