Пътуващият през Източна Европа западноевропеец бързо открива приликата - много банки в страните от "Нова Европа" са филиали на водещите западни кредитни институции. Местните банки са голяма рядкост. Едва ли има друг район в света с по-голяма концентрация на чуждестранни банки - чужди собственици държат около 80 процента от финансовия пазар в страните от региона!

Щом Западът кихне, на Изтока му прилошава

Доскоро се смяташе, че високият чужд дял е предимство за намиращия се в процес на изграждане банков сектор в страните от Източна Европа. С изгодни кредити големите европейски банки стимулираха процеса на икономическо наваксване в тях. Кризата, и в частност затягането на регулационния режим за банките, доведе също и на Запад до намаляване на капитала. Това пък от своя страна породи опасения, че източните им филиали могат да бъдат пожертвани в името на доброто финансово здраве на банките-майки.

Увеличеният натиск върху банките и новите предписания за поддържането на по-голяма наличност на собствен капитал не изключват едно такова развитие. В новия си доклад Банката за международни разплащания предупреждава за такава опасност - ако проблемите на банките в еврозоната продължат, това може да резултира в затягането на кранчето за клиентите на Изток.

България е сред най-застрашените!

Централна и Източна Европа са хетерогенно икономическо пространство. Общото за страните, попадащи в този регион, е голямото влияние на чуждестранните банки и липсата на развит местен капиталов пазар. Рисковете от отлив на пари и евентуално преустановяване на трансграничното кредитиране също са общи, макар и в различна степен валидни за отделните страни.

По този пункт в най-тежка ситуация са страните, чиито банкови сектори са най-тясно обвързани с конюнктурата в страни като Гърция или Италия. И без кристална топка можем да кажем, че България е сред най-засегнатите страни, доколкото гръцки и италиански капитали са с хегемонно положение на пазара в страната. Следват Хърватия - с 48 процента чужд дял в банковия сектор, както и Румъния, Сърбия и Македония, които също попадат в рисковата зона - според данни на международната рейтингова агенция Фич.