Хакери са използвали зловреден софтуер, за да разбият компютърната защита на регионалната руска банка „Енергобанк”и да променят курса на рублата спрямо долара с повече от 15 процента в продължение на няколко минути. Това съобщава Bloomberg, цитирайки местната компания за киберсигурност, разследваща случая.

Хакерската група, за която се споменава, че е рускоезична, е използвала вирус, познат като „Корков Троян”. В интернет средите той е известен като „банковият” вирус, създаден да атакува именно финансов софтуер предимно в Русия и Украйна.

Чрез него през февруари 2015 са били пласирани 500 милиона долара на непазарен курс. Това усъмнило руската централна банка, която започнала разследване на потенциална пазарна манипулация.

„Това е първият документиран случай на използването на този вирус и той има потенциална да нанесе още по-големи вреди”, коментира Дмитрий Волков, ръководител на отдела за киберсигурност към Group-IB.

Манипулацията е продължила 14 минути, което е накарало курсът на рублата да се движи между 55 и 66 рубли за долар, което „значително се различава от преобладаващия пазарен курс”, според становище на руската централна банка.

Според местния вестник „Ведомости” „Енергобанк” е изгубила от атаката 244 милиона рубли или около 3.2 милиона долара. Няма обаче данни хакерите да са се възползвали от това. Експерти смятат, че може би става дума за тест за бъдещи по-големи атаки.