Инфлацията расте, а в отговор централните банки вдигат лихвените проценти - с целия риск от навлизането на света в рецесия. В същото време, много бизнеси отчитат рекордни приходи или най-малкото резултати, по-добри от темповете на инфлацията. Според някои икономисти можем да говорим за феномена на "философия на алчността" (greedflation) - използването на инфлацията като оправдание за надуване на цените, пише CNN в свой материал.
Контекст: Масово възприетата теза е, че ръстът на възнагражденията и на потреблението е виновен за инфлацията. Именно в отговор на това се вдигат и лихвените проценти - с цел да се намали икономическата активност.
От друга страна: Между края на 2020 г. и третото тримесечие на 2022 г. заплатите са се вдигнали с 14%, докато печалбата на корпорациите е скочила двойно повече - с 28%.
Гледна точка: Експертът по глобална икономическа стратегия на Société Générale Албърт Едуардс коментира преди дни, че "основен двигател" на високата инфлация са именно компаниите, които се възползват от клиентите си с цел да увеличат печалбите си.
По думите му когато хората четат за висока инфлация, те започват да очакват всичко да стане по-скъпо, а някои бизнеси "видимо са се възползвали от очакванията" - даже и собствените им разходи да не са нараснали толкова много.
Такива заключения има и британската синдикална организация Unite, която е анализирала 350-те най-големи компании на Лондонската стокова борса и е установила, че супермаркети, производители на хранителни продукти, компании за морски транспорт и ред други са запазили и даже увеличили печалбите и дивидентите за акционерите си спрямо нивата преди пандемията с помощта на по-високи цени.
Това идва на фона на намаляващи разходи с помощта на автоматизацията и на значително по-малък реален ръст на възнагражденията.
Такива са изводите и от изследване на икономиста от Университета в Масачузетс Изабела Уебър, което показва с конкретни примери, че големите компании със силна позиция на пазара обикновено се въздържат от сваляне на цените, но са склонни да ги вдигнат, ако са сигурни, че и конкурентите им ще го направят и пазарният им дял няма да пострада. Фактор е и нестихващото очакване на инвеститорите за все по-високи печалби.
Къде е проблемът: Опасенията на Уебър са, че подобни процеси могат да доведат до инфлационни спирали, като те не се влияят от удара по потреблението чрез по-високи лихвени проценти.
Бившият зам.-председател на Фед Лаел Брейнард коментира в началото на годината, че такава инфлационна спирала може да "потопи" икономиката - в един момент просто хората ще спрат да харчат.
Главният икономист от UBS Пол Донован директно атакува сегашните управляващи. По думите му председателят на Управлението за федерален резерв (УФР) Джером Пауъл създава допълнителна несигурност с неспособността си да обясни как по-високите лихви ще повлияят на маржовете на печалбата.
И Уебър, и експертите от Unite призовават за по-голям контрол над едрия бизнес и опитите му да печели на гърба на потребителите.
Опако
на 31.03.2023 в 06:10:14 #1Циганин, слабо развит умствено, вземи се образовай първо, после коментирай! Анализът, представен в статията, е доста добър и подига сериозен въпрос за адекватността на мерките, предприети от централните банки, защото те удрят най-вече малките и средни предприятия, имащи повече нужда от външно финансиране, чрез кредити, докато най-богатите продължават да грабят, но не те създават най--много работна ръка!