Китай продължава да трупа планина от дългове и то все по-големи. През март втората по големина икономика в света добави към сметката си 2,34 трилиона юана или 362 милиарда долара, като анализаторите прогнозираха, че тази сума няма да е над 1,4 трилиона юана, пише Business Insider.

Това накара американският милиардер Джордж Сорос да сравни азиатската страна с Щатите в периода преди кризата. По неговите думи тази „неустойчива ситуация” може да се задържи години наред, подобно на САЩ през 2005 и 2006 г.

Анализатори от HSBC обаче побързаха да го опровергаят Сорос, като според тях има няколко добри причини за високото ниво на дълга на Китай и няма място за паралел със САЩ, тъй като китайската икономика работи по различен начин.

Експертите посочват, че към момента съотношението на дълга към брутния вътрешен продукт (БВП) е 249%. Въпреки това значителна част от задълженията идват от спестяванията на домакинствата, като по-голямата част от тях отиват под формата на кредити за местните компании.

Снимка 229896

“Високото ниво на спестявания на домакинствата означава по-голям излишък от такива, които могат да бъдат превърнати в инвестиции за корпоративния сектор”, обясняват от HSBC.

Въпреки това анализаторите посочват, че през 2015 г. дълговото финансиране е било 95% от общото финансиране в Китай, а останалите едва 5% са били капиталово.

Според тях страната трябва да развие второто с помощта на пускане на акции на борсата, например, за да се превърне пазарът на акции в по-важен източник на финансиране.