Колко всъщност струва биткойнът? Определено днес това е въпросът за милион долара. Лидерът на криптовалутите е загубил $1 трилион пазарна капитализация - от 2,5 трилиона в началото на май тази година. Това припомня екипът от анализатори на JP Morgan, ръководен от Николаос Панигирцоглу.
Между 23 000 и 35 000 щатски долара. Това е ценовият диапазон, определен от експертите на американската инвестиционна банка, като се вземат предвид нестабилността, свързана с актива, връзката му със златото и всички условности, пред които криптовалутата е изправена.
"Повишаването на нестабилността на биткойна е пречка за неговото институционално приемане. Това намалява привлекателността на това цифрово "злато" в сравнение с традиционното злато в портфолиото на банките и институциите", твърдят Панигирцоглу и колегите му. Именно съотношението биткойн - злато е показателят, по който JP Morgan използва за изчисляване на стойността на криптовалутата през следващите месеци.
Каква е връзката между биткойна и фондовия пазар?
Анализаторите казват, че неслучайно хората са продали всичко по едно и също време през 2020 г. (от акции до облигаци, през злато и криптовалута), но сега не смеят да залагат на цифровия актив. Това е така, защото сривът на биткойна може да доведе до променлива на доходите. Както знаем понякога биткойнът се движи с борсата, друг път не.
Ами ако не струва нищо?
Това е теорията, защитена от Насим Талеб - автор на бестселъра "Черен лебед" и един от хората, предсказали световната финансова криза през 2008-а година. Той твърди, че лидерът на криптовалутите всъщност не струва нищо и реално няма никакви реални доказателства в подкрепа на нуждата от блокчейн.
"Биткойн, валути и мехурчета" е заглавието на анализа на Талеб, в който той излага четири аргумента, чрез които опитва да унищожи стойността на криптовалутата.
Като начало твърди, че биткойнът не е концепция, която отговаря на идеята за валута, независима от правителствата и всъщност отрича, че дори е валута. В допълнение добавя, че биткойнът не е запас от стойност в краткосрочен или дългосрочен план - за разлика от златото, с което криптовалутата все по-често се сравнява напоследък.
Експертът подчертава още, че валутата не е надежден хедж срещу инфлацията. И накрая, Талеб завършва анализа си като посочва, че биткойнът изобщо не е безопасно убежище, нито за предпазване от някое диктаторско правителство например, нито срещу каквато и да е финансова катастрофа и криза.