Осем години след колапса на Lehman Brothers и последвалата глобална финансова криза европейските банки все още имат 1,2 трилиона евро лоши кредити и вероятно тази тенденция ще се запаси през следващите десетилетие. Това смятат от одиторската компания KPMG.

"Анемичният икономически растеж в региона прави по-трудно за кредиторите да се справят с тези токсични активи, като банките са под натиск заради по-строгите капиталови правила и глоби за нарушаването им", посочват в свой доклад от лондонската фирма.

Европейските финансови институции се опитват да ограничат размера на лошите си кредити. Според KPMG нетните лихвени маржове, които отразяват разликата между приходите от кредитиране и разходите за финансиране, са средно на ниво от 1,2% в сравнение с около 3% в Щатите.

"Връщането на рентабилността на европейските банки не е изгубена кауза, но определено ще изисква огромни усилия", коментира Маркъс Еванс, който е експерт от компанията.

"Ясно е, че кредиторите все още се опитват да се нагодят спрямо новите условия в глобален мащаб на ниски или негативни лихвени проценти", допълва той, цитиран от Bloomberg.

Обемът на лошите кредити на Стария континент е нараснал от 1,5% през 2008 година до над 5% през 2013 година, показва още докладът.