Започна предварителната мисия в рамките на предстоящата през 2017 г. актуализация на Програмата за оценка на финансовия сектор в България (Financial Sector Assessment Program - FSAP).

Мисията ще продължи до 8 юли и в нея ще участват представители на Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка, Министерството на финансите, Българската народна банка, Комисията за финансов надзор, Фонда за гарантиране на влоговете в банките, одиторите, извършващи оценката на качеството на активите на банките и одиторите на небанковия сектор.

Целта на първоначалната мисия е да бъде определен точният обхват на оценката, като самата оценка ще се извърши по време на две двуседмични мисии в края на тази и началото на следващата година.

По време на откриващата среща министърът на финансите Владислав Горанов запозна ръководителите на мисията - от страна на МВФ Майкъл Мур и от страна на СБ - Илиас Скамнелос, с българската финансова и икономическа конюнктура. Той изтъкна, че FSAP ще подсили и текущия преглед на активите на банковата система (AQR). Министър Горанов изрази увереност, че след това доверието във финансовата система ще се възстанови напълно, а резултатите от FSAP и AQR биха били и благотворна предпоставка за бъдещи разговори за допълнителна интеграция на страната ни в общоевропейските процеси. 

FSAP е оценка, която се извършва съвместно от МВФ и Световната банка и представлява изчерпателен дълбочинен анализ на финансовия сектор на една държава и  включва два основни компонента - оценка на финансовата стабилност и оценка на финансовото развитие.

Програмата стартира през май 1999 г., като основната й цел е да определи силните страни и рисковете за финансовата система на държавите и да оцени потенциалния принос на сектора за растеж, както и да помогне на властите да набележат подходящи мерки за укрепване на сектора. Последният FSAP за България се е състоял през 2008 г.