В началото на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество министърът на финансите представи резюме на проетобюджета за следващата година, очаква се след заседанието да има пресконференция.

Кой какви позиции защищава на „Тристранката"

Основен приоритет е оптимизация на администрацията, което предизвика сериозно напрежение. Идеята е не механично да бъдат съкращавани структури и да бъде уволняван персонал, а да бъде направен преглед на административните структури, на дублиращи се функции и по тази линия администрацията да се оптимизира, заяви министърът на финансите Петър Чобанов в началото на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество.

Данъчно-осигурителната политика ще бъде ориентирана към подкрепа на икономическия растеж и повишаване на фискалната устойчивост. Предвижда се намаляване на административната тежест и разходите за бизнеса, посочи министърът.

Реформата в здравния сектор е приоритет на правителството. Целта е да постигнем нов тип управление на ресурса и да преодолеем изтичането на ресурс в неефективна посока. Цели се усъвършенстване на системата на спешната медицинска помощ, подобряване на заплащането в държавните психиатрични болници, подобряване на достъпа до болнична помощ и осигуряване на финансиране на дейностите по асистирана репродукция, каза още той.

След него председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че сред членовете на сдружението нагласите са за запазване на налични брой персонал. Но за първи път от много време, тези които искат да наемат нови работници са повече от тези, които искат да съкращават персонал. Тези нагласи, по думите му ще доведат до увеличаване на заетостта.

Много разчитаме да се заложи държавна подкрепа за три дружества, които са в критично състояние - БДЖ, НЕК и Български пощи, заяви от своя страна вицепрезидентът на КНСБ Николай Ненков. Той изрази позицията на синдиката, подкрепяща увеличението на минималната работна заплата и индексирането на пенсиите. Според него обаче не личат мерки за борба срещу контрабандата.

„Къде е осигурителната събираемост", попита Ненков. По думите му, се разходват огромни средства за социално подпомагане, а част от средствата могат да се използват целенасочено.

Ася Гонева от КНСБ заяви, че абсолютно се неглижира това, което трябва да се направи, за да бъдат събрани осигурителните приходи

Парите за здраве

Следващата година най-вероятно ще се наложи актуализация на бюджета на НЗОК, тъй като тези мерки, за които се говори няма да донесат очаквания фискален резултат.

Тази прогноза направи Иван Кокалов от КНСБ по време на днешното заседание на Тристранката.

Той добави, че ако Българският лекарски съюз поискат конкретни пътеки да се доостойностят, това няма как да стане, тъй като няма да има пари.
Винаги съм бил против пациентските организации да участват в управлението на средствата, тяхното място е в контрола, категоричен бе Кокалов.

По тази причина той поиска да има конкретни мерки за входа и на изхода по отношение на събираемостта. Това обаче не може да стане с магическа пръчка и ефектът върху финансите няма да бъде мигновен, обясни още синдикалистът.

Председателят на БСК Божидар Данев също се обяви против така определения бюджет на НЗОК. За него най-неясен е планираният излишък от 105 милиона лева, който по примера на Симеон Дянков, ще бъде одържавен.

НЗОК е една пробита система и ние предлагаме държавата да се оттегли от това управление. Съгласни сме със синдикатите, че пациентите нямат място в управлението на средствата, отсече Божидар Данев.

Бюджет 2014 - резюме

През 2014 г. се очаква брутният вътрешен продукт да е около 81,5 млрд. лв, а реалният ръст на икономиката да е 1.8%, колкото е прогнозната инфлация и дефицитът в бюджета.

Фискалните параметри предвиждат приходи в размер на 30 886,0 млн. лв. (37,9% от БВП, което е увеличение с 501,2 млн. лв. в сравнение с 2013 г.).

Разходите са в размер на 32 358,3 млн. лв. (39,7% от БВП при ограничение от 40% от БВП, което представлява ръст от 380,1 млн. лв. спрямо 2013 г.).
Заложената в проекта безработица е 12,6 на сто.

За следващата година намаляват парите на Президентството и омбудсмана, на министерствата на вътрешните работи, отбраната, правосъдието, икономиката, здравеопазването. Увеличават се бюджетите на ДАНС, министерствата на спорта и на земеделието. Бюджетът на социалното министерство става най-висок.

От 1 януари се предвижда да се увеличи максималният осигурителен доход. Минималните осигурителни прагове нарастват средно с 2,6%. Очакваната минимална заплата е 340 лв., толкова става и обезщетението за отглеждане на дете между 1 и 2 години.
Замразяват се възрастта и осигурителния стаж за пенсиониране. От 1 юли пенсиите ще бъдат индексирани с 3%, също тогава максималната пенсия става 840 лв.

От въвеждането на механизма за обратно начисляване на ДДС при доставки на зърнени и технически култури се очаква ефектът да е 400 млн. лв. Като цяло се очаква през 2013 държавата планира да събере 1.5 млрд. лв. повече данъчни приходи. Този ефект трябва да дойде най-вече от косвените данъци (допълнително 600 млн. лв. от ДДС и 250 млн. лв. от акцизи).

От следващата година отново се въвежда правилото за задържане на част от разходите и трансферите от републиканския бюджет. Става въпрос за 5%, които ще се отпускат в края на годината, при условие че изпълнението на бюджета е според плана.
22 млн. лв. са очакваните приходи от въвеждането на фискален контрол върху стоките с висок риск от данъчни измами.

Бюджетът на Здравната каса е увеличен с малко повече от 100 млн. лв., които бяха записани като излишък. Вчера Надзорният съвет на здравната каса реши, че ще бъдат използвани за здраве. Предвидени са повече пари за онколекарства и лекарства за домашно лечение, но по-малко за болниците.

През 2014 г. се предвижда държавният дълг да възлезе на 18 млрд. лв., което е изменение от 3,4 млрд. лв. спрямо очакваното ниво към края на 2013 година.
Размерът на дълга съществено ще намалее още в началото на 2015 г. предвид предстоящото пиково плащане от около 1,7 млрд. лева по емитираните през 2002 г. глобални облигации в щатски долари.

БСК категорично не приема ръста на минималната работна заплата наложено по административен път. Това заяви изпълнителният председател на работодателската организация Божидар Данев.

Обявените приоритети в бюджета нямат своята финансова подкрепа. Не виждаме финансова бюджетна политика. Тя трябва да бъде все повече хора да получават заплати, а не все по-малко хора - по-високи заплати, посочи Божидар Данев. По думите му растежът от 1.8% очакван в Бюджет 2014 е оптимистичен.

Той каза още, че определят като оптимистичен заложеният растеж от 1,8 %. „Задълбочава се хроничният дефицит в здравната система. Според лидера на бизнес организацията има срив на умението на НАП за събиране на осигурителните плащания. Има тотално бездействие на данъчната администрация.

Стотици милиони се дават от години за да тръгне електронното правителство, а него все го няма, заяви по време на заседанието на НСТС лидерът на КТ „Подкрепа" Константин Тренчев.

Той коментира и ситуацията в здравеопазването, като заяви, че в момента ние не лекуваме заболяването, а даваме обезболяващи. Първият голям проблем на здравеопазването са два милиона неплащащи. Няма идеи и мерки в това отношение.

Вторият проблем е огромното количество болници. Третият проблем е липсата на ясна електронна система, която да дава информация в реално време какво става в системата, каза още д-р Тренчев. В тази връзка той заяви: Вие или не познавате проблемите, или не знаете как да ги решите, или ви е страх да предприемете мерки за тяхното решаване.

Вицепрезидентът на КТ „Подкрепа" Димитър Манолов коментира и състоянието на сектор „Сигурност". По думите му едни тичат и се въргалят в прахоляка, други си седят в кабинетите и пощипват секретарките. В тази връзка трябва да се направи ясно разграничение и да се определи - кой да се пенсионира по-рано и кой не, защото характерът на работа на едните е различен от този на другите, макар да се намират в една система.

С 25 минути закъснение започна днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Причината бе поредното закъснение на вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова, която оглавява консултативния орган. Това е нейно поредно закъснение, след като на миналото заседание се появи 2 часа след началото на заседанието.

Днес на НСТС присъстват още министърът на финансите Петър Чобанов, министърът на труда и социална политика Хасан Адемов, представители на синдикалните и на работодателските организации.