Поредната управленска новина-бомба се върти вече трети ден в публичното пространство. Прегърнатата от вицепремиера Симеон Дянков идея на бизнеса да има диференцирана минимална работна заплата в различни региони на страната не е нищо друго освен поредното преливане на думи от пусто в празно.

Подобни хвърлени „дъвки" управляващите произвеждат не за пръв път с автор Симеон Дянков, а напоследък това прави и шефът на енергийния регулатор Ангел Семерджиев. И двамата изстрелват сензация в пространството, като чакат реакция, за да се избере вариант, който може да бъде понесен от обществото, или както най-често се случва, да се откажат от идеята си.

Съвсем логично е Симеон Дянков да приеме препоръката на бизнеса, защото тя подкрепя и „последната му рожба" - реорганизация на администрацията и разпращането на централни агенции и комисии по всички краища на страната.

Ако се въведат различни минимални заплати, ще се задълбочи и неравенството между регионите. Голямата опасност обаче е свързана с плащането на различни осигуровки и разни други такси, които се формират от минималната заплата. Тогава бизнесът, който като водата винаги търси най-бързия и законен път за печалба, веднага ще си пререгистрира фирмите в тези региони, защото ще му излиза по-евтино, а държавата вместо да спечели, отново ще загуби.

Загубите ще бъдат още по-големи, защото ще се похарчат и много пари за пренасочване на чиновници. Ако например Видин стана меката на ниските осигуровки, тогава за там трябва да бъдат командировани съответните данъчни специалисти и експерти на НОИ, да се реновира или построи някоя сграда за данъчна администрация, да се намери по-голяма за поделението на НОИ в града и т.н.

Това на пръв поглед ще е добре за най-бедната община, но за сметка на държавата, защото в страната ни не може да има пълна автономия. Все пак България не е нито „съединени щати", нито „федерални области".

И за да стане съвсем ясно, че това няма как да се случи, както стана с преместването на агенция „Митници" в Русе и централата на НАП във Велико Търново, е членството ни в Европейския съюз. Страната ни като член на общността е ратифицирала европейската социална харта, в която се прокламира равен труд и равна заплата, което според КТ „Подкрепа" означава, че не може да има различни минимални заплати.

Вместо да измисля подобни „дъвки", вицепремиерът в случая е по-добре да се вслуша в предложението на шефа на НОИ Бисер Петков. В интервю за радио Дарик той предложи размерът на социалната осигуровка да нарасне двойно, за да може разходите за пенсии да се покриват изцяло със средства от осигурителните приходи. По този начин Бисер Петков алармира, че парите в осигурителния институт не достигат и при застаряващо българско население, държавата ще трябва да увеличава разходите си за пенсии, които се изплащат от НОИ.