Руската рубла се срина до най-ниското си ниво спрямо долара от началото на годината като пореден знак, че санкциите и напускането на чуждестранните компании нанасят тежък удар върху икономиката на страната, съобщават световните агенции.

Новината: 1 долар в момента струва над 83 рубли, което е най-ниското ниво от април 2022 г. насам, но все пак е по-добре от отрицателния рекорд от 7 март м.г., когато щатската валута струваше 143 рубли.

За сравнение, преди Русия да напрадне Украйна доларът вървеше по около 70 рубли.

Какво е бъдещето на трансграничните разплащания, според Руската централна банка

Какво е бъдещето на трансграничните разплащания, според Руската централна банка

Възможно е да отпадне необходимостта от системата SWIFT

Причината: Новото дъно на рублата дойде след информация във в."Коммерсант", че Shell са получили разрешение да продадат дяла си в находището "Сахалин-2" на държавната "Новатек" и така напускат Русия с 1 млрд. долара.

За момента официален коментар от компанията или от Кремъл няма.

Контекст: В Русия не пропускат всяка възможност да отбележат, че западните санкции, наложени след нахлуването в Украйна, са довели до скок в цените на нефт и газ, които са основен експорт на страната. В същото време, обаче, Европа буквално за месеци успя значително да свие зависимостта си от руските енергийни доставки, а нефтът с руски произход е с международно наложен таван на цената.

На този фон, по оценки на Bloomberg руската икономка е загубила между 15 и 20 млрд. долара от напускането на западните компании. Замяната им с бизнеси от по-приятелски на Кремъл държави като Китай върви безоблачно - най-малкото защото Пекин има свои собствени интереси, които не винаги се припокриват с тези на Москва.

В какво се състои „удивителната устойчивост на руската икономика“

В какво се състои „удивителната устойчивост на руската икономика“

Русия има "значителен ръст при производството на военна техника", пише в свой икономически обзор френско бизнес издание

Слабата рубла спрямо долара прави много вносни продукти в страната по-скъпи. Тя би имала определени предимства при износа, но той по геополитически причини е затруднен.

През миналата седмица президентът Владимир Путин за първи път призна, че западните санкции имат негативен ефект върху икономиката на страната му.