По време на Седмата кръгла маса на бизнеса с правителството на България, организирана от The Economist, изпълнителните директори на Пощенска банка представиха своите виждания за развитието на българската икономика.
Според Асен Ягодин, независимо от наблюдаваните в момента проблеми на международните финансови пазари и очакванията за спад на растежа в САЩ и в Еврозоната, перспективите са България и през 2008 г. да продължи да поддържа икономически растеж, близък до реализирания през текущата година.
Движеща сила за този растеж и занапред ще бъде вътрешното търсене - „инвестициите, движени от високата доходност на капитала, както и потреблението, поддържано от нарастването на заетостта и работните заплати, допълвани от лесния и относително евтин достъп до кредит".
Пощенска банка е част от Юробанк И Еф Джи Груп. Юридическото име на Пощенска банка е "Юробанк И Еф Джи България" АД. Юробанк И Еф Джи Груп е международна банкова организация, базирана в Женева, Швейцария, с над 21 хиляди служители, предлагаща продукти и услуги чрез 1500 клона и точки за продажба и алтернативни дистрибуционни канали. Юробанк И Еф Джи има присъствие в Гърция, България, Румъния и Сърбия, а от 2006г. и на пазарите в Полша, Турция и Украйна.
Според г-н Ягодин, банковата система ще продължи да бъде един от основните двигатели за икономическия растеж на България през 2008 г.
Другият изпълнителен директор на Пощенска банка, г-жа Петя Димитрова, изтъкна ролята на банките в усвояването на средства от фондовете на ЕС.
Голяма част от трудностите при усвояването на средства по оперативните програми на ЕС са свързани с липсата на административен и финансов потенциал. Тези проблеми могат да бъдат избегнати, ако общините имат надежден партньор, който да ги подпомогне с ресурси и опит.
Предвид професията на изказващия се, напълно логично е като такъв партньор да се посочат търговските банки. Големите банки в България имат нужния капацитет за реализирането на проекти с участието на общини или общински структури, заяви Димитрова. По този начин могат да се спестят много време и пари.
Като лост за развитието на местно ниво, публично-частните партньорства между банките и общините имат голям потенциал. „Публично-частните партньорства ще придобиват все по-голямо значение поради необходимостта от инвестиции в основна инфраструктура".
Инфраструктурата е ключова за развитието на общините, но би отнела твърде много ресурси, ако се реализира изцяло със собствени средства. „Инвестициите в инфраструктура са от изключително значение за успешното развитие на бизнеса и подобряване на качеството на живот на хората, а това трябва да бъде един от главните приоритети на местното самоуправление", допълва банкерът.