Финансовият хъб в столицата на Саудитска Арабия Рияд за 10 милиарда долара ще има блестящи кули, свързани с небесни мостове, авангардна климатична технология и еднорелсов път, който може да обиколи цялата област за 11 минути. Това, което му липсва, са банки.
Нито една финансова институция не се е съгласила да наеме място в 73-те сгради, които държавата строи в Кинг Абдула според Уалеед Алеиса, главен изпълнителен директор и проектен мениджър на квартала в инвестиционната компания Al Ra’idah.
Единственият заемодател на мястото с площ от 1,6 милиона кв. м. е Samba Financial Group, която купи парче земя и строи собствена кула.
„Саудитските банки искат да притежават свои собствени сгради и искат да ни плащат възможно по-малко. Те не оценяват бранда, както правим ние на запад, където банките ще платят повече, за да бъдат във финансовите хъбове”, посочи Алеиса в интервю за Bloombеrg.
Докато Саудитска Арабия се подготвя за бъдещето си след петрола чрез стимулиране на други индустрии, планът ѝ да утвърди позицията на Рияд като финансов център е поразен от закъснения, преразходи и неуспех в опита да разбере нуждите на местните банки, смята Уалеед Алеиса.
Привличането на финансови клиенти сега ще бъде истинско предизвикателство, имайки предвид, че работата, която е завършена на около 70%, има голямо основание да спре и разработчикът обмисля смяна на главния изпълнител.
Според експерти без съмнение ще има търсене, но все още не е сигурно кога ще приключи изграждането на амбициозния проект.
Правителството търси начини за примамване на банките чрез стимули, които могат да включват данъчни облекчения, продължаващи десетилетие или дори повече, както и отделни регулации, които улесняват наемането на служители и издаването на работни визи.