2024-та година беше изпълнена с много динамика. Може би една от най-динамичните години, която сме виждали. В тази външна среда банковият сектор потвърди, че е стабилен и сигурен партньор на фирмите и гражданите в България. И е един от стълбовете на растежа на българската икономика. Това заяви в студиото на Money.bg Цветанка Минчева, главен изпълнителен директор на Уникредит Булбанк и член на управителния съвет на Асоциацията на банките.

"По последни данни на нашите макроикономисти към второто3-месечие на годината икономиката расте с 2,3%. За разлика от европейската, която в рамките на страните от Европейския съюз е около 1%, а в европейската зона с 0,7%. Тоест, нашата икономика на практика се справя по-добре от очакванията, независимо от тези турбуленции", разкри тя.

Гостът подчерта, че голям фактор за това е продължаващото ниво на кредитиране на банките и на подкрепата, която те оказват на фирмите и гражданите да преминат през този динамичен и несигурен период.

Минчева представи и статистика за банковата система към октомври, според която се управляват размер около 182 милиарда лева активи и допълни: "Съотношението, което ние измерваме, кредити към депозити, е 74,2%. Само да се спомним, че преди десетина години то беше едно към едно."

Стабилна банкова система

Тя определи системата като "капитализирана, ликвидна, растяща, която успява в тази несигурна икономическа среда да помага на бизнеса и очевидно дава своите приноси за ръста в икономиката."

Има много фактори, които поддържат ръста на кредитирането, посочи Минчева, един от тях е че в нашия регион хората са свикнали да живеят в собствено жилище. Другият фактор е, че минаването през периоди на много ниски и дори отрицателни лихви, а инвестиционният пазар не е достатъчно развит и не предлага много алтернативи. При ниски лихви депозитният продукт не може да е с очакваната възвръщаемост, затова много хора инвестират в имоти.

Снимка 695258

Освен това, независимо от бързия ръст на кредитирането, възможностите за допълнителен ръст остават, тъй като средната задлъжнялост спрямо БВП е около 50%, докато в повечето държави тя е 90%. И накрая, в България ръстът на заплатите е два пъти по-бърз през последните 10 години спрямо ръста на кредитите. С други думи хората забогатяват.

От разговора стана ясно, че в момента България е с най-ниските в исторически план нива на просрочени и необслужвани кредити. Докато през 2015-а те бяха около 20%, което е изключително високо ниво, сега средно за системата тези проблемни вземания са около 3,9% от общия кредитен портфейл.

Ползи от Еврозоната

"За банковия сектор е безспорен фактът, че влизането в Еврозоната е позитивно за нашата икономика. Ние очакваме благотворно влияние върху икономиката, върху хората, повишаване на доходите, по-стабилен пазар на труда, повече възможности на нашата страна да участва в определянето и внедряването на политиките", заяви Цветанка Минчева и допълни, че секторът до момента е инвестирал между 400 и 500 милиона лева само за тази подготовка.

Въпросът е сега държавата да изпълни критериите за Еврозоната и да се вземе съответното политическо решение, коментира още тя.

Цялото интервю гледайте във видеото!

"Матрицата за привличане на инвестиции у нас започва да се пропуква"

"Матрицата за привличане на инвестиции у нас започва да се пропуква"

Това заяви в студиото на Money.bg икономистът Преслав Райков