През последните пет години изпуснахме тонове възможности България да оптимизира своя икономически потенциал. Това заяви в студиото на Money.bg икономистът Преслав Райков. Гостът анализира ситуацията в страната и представи своята гледна точка за инвеститорския интерес и перспективите в тази посока.

"В годините на Covid и на старта на войната (б. р. между Русия и Украйна) България стоеше страхотно, много устойчиво. Това показва една икономика, която през последните 30 години с всичките забележки, кусури и препоръки успя да съхрани стабилност в трудни времена", коментира той и допълни, че голям пропуск е невъзможността да реализираме в максимална степен икономическия си потенциал.

Гостът заяви, че в този период от 5 години България е могла да генерира може би двоен икономически растеж. Да реформира структурите, които са се оголили, "и то изключително брутално", след COVID.

"За българската икономика това беше изключително жалък момент", коментира Райков.

Той очерта областите, в които е могло да се направи повече, но са пропуснати всички възможности - в енергийната система, в здравеопазването и в образованието. "Един остров на спасение остана финансовата система, която остана изключително стабилна, ликвидна", допълва той.

Той посочи, че на практика хората в България не са усетили кризата, която Covid е породил на много места по света и даде за пример Съединените щати, където "финансовата криза в тези 18 до 24 месеца беше много съществена за голяма част от населението".

Той изтъкна като довод депозитите на гражданите и покупките на имоти при цени, от които "всички повдигаме вежди и видяхме, че се представяме като водеща икономика".

Райков определи като неправилна политиката служебните правителства да поемат ангажимент към определянето на минимална заплата за страната и изрази съжаление, че държавата инкасира пропуснати икономически ползи.

Камен Колчев, "Елана": Европа има криза на идентичността и затова изостава от САЩ

Камен Колчев, "Елана": Европа има криза на идентичността и затова изостава от САЩ

Българската икономика може спокойно да расте с по 5% годишно, стига политиците да не пречат

"Жалко е, че не използвахме тези милиарди, за да създадем нещо, което ще да даде стойност след 5-10 години", допълни той и даде като пример Румъния и пристанище Констанца, в което се инвестира сериозно и "може би след около 7-8 години ще е на светлини години от нашата експортна инфраструктура".

Преслав Райков подчерта, че според него матрицата на привличане на инвестиции в страната "започва да се пропуква" и причините за това са различни. "Било то недостиг на работна сила, било то неадекватни политики на повишаване на минимална заплата". По негово мнение това на практика убива желанието за прогрес и обезсилва инвеститорската логика.

Затова според него е необходимо да се вземат мерки, които в дългосрочен план да компенсират структурния дефицит на работна сила, като се улесни нейният внос.

Целия разговор гледайте във видеото!

Има реален риск България да загуби стотици милиони евро за саниране

Има реален риск България да загуби стотици милиони евро за саниране

Това заяви пред Money.bg Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност "ЕнЕфект"