Европа има криза на идентичността - а от нея следват кризи в управленските модели в целия Европейски съюз, дефицити във вземането на стратегически решения и в крайна сметка: намалена конкурентоспособност на икономиката и забавяне на нейния растеж. Това коментира в студиото на Money.bg основателят и собственик на "Елана финансов холдинг" Камен Колчев.

По думите му ЕС "трайно и тенденциозно" изостава от Щатите през последните 10-15 години - и с "хилав" ръст от 0,2-0,3% няма как да се постигне догонване.

Броят на фалитите на компании в Германия чупи поредния рекорд през октомври

Броят на фалитите на компании в Германия чупи поредния рекорд през октомври

Има 48% ръст от октомври 2023 година

Сред проблемите, които той вижда, са липсата на интеграция на общия пазар, на финансовия пазар и липсата на канали за движение на капитаните - в САЩ повечето инвестиции са през капиталовия пазар, докато в Европа банките имат много по-голяма тежест. Затова и трябва да се действа като съюз, а не каво "съвкупност от 27 държави".

"Въпреки че уж виждаме някаква стабилизация и меко приземяване, приземяването не е толкова меко, колкото се получи в Щатите. Според мен Европа ще продължи да има проблеми и отделни държави да са в рецесия и следващата година", прогнозира експертът.

Според него германската икономика тепърва ще има проблеми заради китайските автомобили и американските мита, като това дава шанс на Полша да се превърне в нов "локомотив" на Европа: "Тя е достатъчно голяма, достатъчно добре структурирана и достатъчно добре управлявана. За разлика от много други постсоциалистически държави, включително и нашата, поляците успяха да изградят много сериозна, много добре диференцирана икономика и вървят много добре".

Къде сме ние? "Винаги съм казвал, че българската икономика успява да оживее и да се развива въпреки политиците - защото те пречат. Някои целенасочено, други - не, но те пречат за развитието на българската икономика, която храни всички нас - и тях, включително. Ако те не пречат, не казвам да помагат, а просто да спрат да пречат, държавата ще е много по-добре. За съжаление, това не се случва, защото борбата за кокала продължава", отговори Колчев.

Икономиката на България е десета по най-бърз темп на растеж в ЕС

Икономиката на България е десета по най-бърз темп на растеж в ЕС

Това показват актуалните данни на Евростат

Според него виждаме "тотално отделяне на политическата класа и на политиката от реалностите и от това, което е необходимо на България", а на нашата страна ѝ трябва стабилност. Така и у нас има "хилав" ръст, при положение, че икономиката "иначе може да прави спокойно 5% годишно".

Гледайте целия разговор във видеото!