В Дубай - една от най-горещите точки на Земята, този уикенд ще стане още по-напечено, тъй като започва най-голямата битка, свързана с глобалното затопляне.

Преговарящи от целия свят ще се съберат в града, разположен в района на Персийския залив, за да обсъдят как да се отървем от хидрофлуоро-олефин (HFC) - клас от стотици изкуствени химикали, използвани в хладилниците, климатиците и други широко употребявани продукти, пише Bloomberg.

Въпреки че са по-рядко срещани от парниковите ефекти като въглероден диоксид и метан, хидрофлуоро-олефините могат да влият хиляди пъти по-силно на затоплянето на планетата.

Те добиват все по-голяма популярност, тъй като се очаква търсенето на климатици, хладилници и други да скочи в развиващите се държави през идните десетилетия.

Резултатът: хидрофлуоро-олефините сега са най-бързо нарастващите парникови газове в света и се предвижда количеството им да се повиши още повече в бъдеще.

Едно световно споразумение от срещата в Дубай за бързо отърваване от HFC може да предпази атмосферата от 100 млрд. тона въглероден диоксид до 2050 г. и да избегне затопляне от половин градус по Целзий до края на века, смятат привържениците. Това е около една четвърт от лимита от 2°C, който учените смятат, че е необходим, за да се избегнат най-лошите последици от климатичните промени.

Глобална сделка обаче непрестанно се изплъзва. По-бедните страни и тези с по-топъл климат имат притеснения относно надеждността и разходите на заместителите, които могат да струват 10 пъти повече от заплашващите климата химикали, които заменят.

Някои адвокати са на мнение, че една нова забрана може да увеличи черния пазар на HFC. Производители като Chemours Co. са установили значително количество хладилни агенти, които са в употреба в някои региони, да бъдат отбелязвани като нови, по-безопасни продукти, но всъщност са по-стари и по-евтини продукти, които са вредни за околната среда.

САЩ и други индустриализирани държави се опитват да смекчат положението за несъгласните страни, като им предлагат финансова помощ и проучване за алтернативи.

Пратениците на срещата се надяват да си тръгнат от Дубай поне със споразумение по принцип да се премахнат вредните HFC, а детайлите да бъдат уточнени на по-късен етап.

Това от своя страна ще даде тласък на усилията за по-широко споразумение относно парниковите газове, което се очаква да бъде постигнато през декември в Париж.

Ето кои са 10-те града, които според ново проучване ще станат необитаеми до по-малко от сто години заради глобалното затопляне.