Истинската причина за миграционната криза на границата с Беларус са действията на Запада, включително отказът да се възстановят пострадалите от войните страни. За разрешаването на проблема е необходим конструктивен диалог с Минск. Това заяви руският посланик в Съединените щати Анатолий Антонов в интервю за списание Newsweek, публикувано в петък и цитирано от ТАСС.
"Дълбоката причина за сегашната ситуация са опитите на западните страни, включително САЩ, да наложат своята визия за демокрация по целия свят, каза дипломатът. Действията на Съединените щати и техните партньори през последните десетилетия доведоха до редица регионални конфликти. В резултат на това станахме свидетели на рязко влошаване на ситуацията със сигурността в Средния Източна и Северна Африка, икономически спад и масивните миграционни потоци."
"За съжаление, Западът не изпълни обещанията си да възстанови засегнатите от войната държави и да върне хората към нормалния живот. Затова Беларус се превърна в преходна точка за бежанците. Не е виновен Минск", подчерта Антонов.
"Сега животът на хиляди обикновени хора, търсещи убежище в Европа, е в опасност. Несъмнено тази ситуация трябва да бъде разрешена чрез предоставяне на необходимата помощ в съответствие с международното хуманитарно право", отбеляза още руският посланик. "Западът се нуждае да изоставим езика на санкциите и заплахите в отношението към Беларус и да спрем да отправяме обвинения по политически причини. Да не говорим, че организаторите на превоза на хора от Близкия изток са в Европа. Смятаме, че единственият изход е конструктивен диалог с Минск по този въпрос".
Припомняме, че преди дни Прибалтика и Централна Европа призоваха ЕС да се обедини зад нови санкции срещу Русия.
Европейският съюз е атакуван на много фронтове от Русия и трябва да се обедини зад нови икономически санкции. За това настояха ръководителите на страни от Прибалтика и Централна Европа, като Литва се позова на възможни руски военни удари от Беларус.
Русия е готова за конструктивна работа със Запада по предложенията за европейска сигурност въпреки различията между двете страни, увери тогава от своя страна руското външно министерство.
Европейският съюз обвини Минск, че е нарочно е предизвикал мигрантската криза, Беларус обаче отрича това. Русия също бе обвинена, че има интерес от такава криза.
Опако
на 19.12.2021 в 00:10:48 #7Твърде много руски фашисти за толкова малка постсъветска кочинка като България! "разрушаване на еднородната генетика на бялата раса"!? Уау, някои въобще не се притесняват даже от откровено расистки изказвания! Руският фашист е пропуснал угоднически да обясни как аджеба се озоваха тези мигранти точно в Беларус при положение, че те дори нямат мигрантска политика и, по признанията на форумните путиноблизци, нямат дори предвидени фондове за това! Някакви мъгляви обвинения, че организаторите на трафика били в Европа и руският дрис.льо се изнизва като пръдня.
ivan-koichev
на 18.12.2021 в 17:09:13 #6За мигрантите в Беларус е виновен този дето ги изпрати и това е Ердоган. Заради което от сметката на Ердоган трябва реципрочно да се съкратят част от милиардите дадени му от ЕС и да се препратят на Лукашенко.
chafeto
на 18.12.2021 в 13:53:37 #5friend Нашич Относно регионалните конфликти антонов не е прав. Просто Русия ги създаде. Давам ти примери: Грузия, Украйна, Арабската пролет.... това е в близкото минало и днес. Ако се върнем малко назад, но след ВСВ, то ще видим отново ще видим Северна Африка, Арабските страни - Сирия, Ливан, Йордания. Даже ние взехме немалко участие. Обучавахме военни летци на Алжир и Египет. Изпращахме оръжие под формата на геоложко оборудване в Никарагуа. Изпращахме военни инструктори в Ангола, Афганистан и др. Мога много да ти изреждам. ************************************************************* Ама на теб май ти харесва да се излагаш. 1. Украйна беше мероприятие, организирано от "ястребите" на демкратическата партия в САЩ и беше насочено изцяло към геополитическото възпиране на Русия. Тази "гнояща рана" си беше изцяло американско творение, а Русия просто реагира по адекватен начин, инаще щеше да е унизена и наведена. 2. Грузия на практика беше същия казус. Това си беше поредния американски плацдарм с цел постигане на геополтически цели. Американците наляха масло в огъня в целта си максимално да обградят Русия с базите си. И тук не се получи както беше планирано, поради реакцията на Русия. 3. Много ми се иска да ни обясниш връзката на Русия с "арабската пролет", където бяха разрушени държави, поддържащи добри отношения с Русия. Тезата ти е меко казано абстрактна и вероятно за това ние примитивно мислещите не я рабираме. 4. Историческия аспект го оставям настрана, защото си представям какви "красоти" ще сървориш ако се опиташ да задълбаеш в материята. 5. Колкто до нашата роля, България сътрудничеше с официалните власти на страните и освен, че им продавахме оръжие, ги учехме как да строят язовири, мостове, пътища, ел.централи, тогава имахме потенциала да го правим. Други са тези, които залгат на радикални фактори це цел постигане на собствени цели. А после ги изпускат от контрол.
chafeto
на 18.12.2021 в 13:16:18 #4ISIS Господа блядове , след като запада е бил виновен понеже си "НАЛАГАЛ" демокрацята на тези страни. Защо същите тези "НЕЖЕЛАЕЩИ' тази демокрация толкова рискуват, толкова се натискат да отидат при същата тази демокрация, а не в на-сраната руССия? ****************************************************************** Глупи, тук става въпрос кой провокира мигрантските потоци, а не към коя част на света се насочват те, фокусирай се върху конкретната тема. Колкото до налагането на демокрация, още през деветдесетте Солженицин (ако изобщо си чувал за него) каза, че на изток (вкл. и в България) западния тип демокрация е неработещ и на практика неприложим в този си вид. Тогава ми се струваше странно, но сега виждам колко е бил прав. Ако сред населението на една страна разбиранията на хората са такива, че да разбират демократичните ценности, те сами щяха да се стремят към тях. Т.е., ако дадена общност е дорастла за демокрация, то тя сама ще се стреми към нея. Да налагаш било то с мека сила, а още овече с бомби собствените си ценности на някаква хора, чието мислене изобщо не ги възприема и разбира, е меко казано нелепо. И ето, резултатът от тези действия е налице - война, хаос, анархия, мизерия и миграция. Друг е въпросът, че мотивите на главния налагащ демокрация реално нямат нищо общо с демокрацията или добруването на местното населние, съвсем други са, а това с демокрацията е фасада за такива като теб. А тези тълпи, които се насочват към все още прилично живеещата Европа, повярвай ми, не го правят заради демократичните ценности на Евпропа, за повечето от тях (както вече споменах) те са непонятни. Други неща ги водят към Европа. И лошото е, че си носят с тях техните ценности, които поради своята монолтност и поради високия естествен прираст на тези хора, в един момент ще вземат превес над демокрацията. Един от най-ярките примери за това са т.нар. "убийства на честта", които са регулярно явление сред мюсюлманските общности в градовете на демократична Европа. Дали на места като Моленбек според теб водещи са демократичните ценности? Но ти разбирасе си достатъчно глупав и лишен от способност за адекватни разсъждения, та да виждаш всичко това.
ivan-koichev
на 18.12.2021 в 12:42:45 #3"Мога много да ти изреждам." Добре си ги изредил, в общи линии нещата стоят така, но имам впечатлението че се държиш пренебрежително към САЩ като не им обръщаш никакво внимание по този въпрос все едно не съществуват на този свят. Притеснявам се, че ще ти се обидят.
friend
на 18.12.2021 в 11:32:29 #2Нашич Относно регионалните конфликти антонов не е прав. Просто Русия ги създаде. Давам ти примери: Грузия, Украйна, Арабската пролет.... това е в близкото минало и днес. Ако се върнем малко назад, но след ВСВ, то ще видим отново ще видим Северна Африка, Арабските страни - Сирия, Ливан, Йордания. Даже ние взехме немалко участие. Обучавахме военни летци на Алжир и Египет. Изпращахме оръжие под формата на геоложко оборудване в Никарагуа. Изпращахме военни инструктори в Ангола, Афганистан и др. Мога много да ти изреждам.
ISIS
на 18.12.2021 в 06:29:10 #1Господа блядове , след като запада е бил виновен понеже си "НАЛАГАЛ" демокрацята на тези страни. Защо същите тези "НЕЖЕЛАЕЩИ' тази демокрация толкова рискуват, толкова се натискат да отидат при същата тази демокрация, а не в на-сраната руССия?