Съединените щати и техните съюзници са постигнали напредък в ядрените преговори с Иран, но проблемите между страните все така остават и не е ясно дали ще бъдат разрешени.
Тояа заяви в сряда съветникът на Белия дом по националната сигурност Джейк Съливан, цитиран от "Ройтерс".
"Постигнахме напредък през последните няколко седмици. Все още има някои проблеми", каза Съливан. Той каза, че не е ясно дали това ще приключи или не", но съюзниците се опитват да използват дипломация, за да върнат иранската ядрена програма "отново в кутия".
Припомняме, че по-рано днес иранският външен министър Хосеин Амирабдолахян заяви, че Ислямската република и световните сили са по-близо от всякога до възраждането на ядреното споразумение от 2015 г.
"Ако САЩ действат прагматично, ние външните министри на страните, принадлежащи към съвместната комисия на ядрената сделка сме готови да се съберем във Виена, за да финализираме споразумението", каза Амирабдолахян по време на пресконференция в Дамаск заедно със своя сирийски колега Фейсал Мекдад.
"Вярваме, че днес сме по-близо до споразумение от всякога."
След 11 месеца преговори Иран и Съединените щати взаимно се обвиняват, че "топката е в полето на другия" за възобновяване на споразумението, което предвижда ограничаване на ядрената програма на Техеран в замяна на вдигане на строгите санкции срещу иранската икономика.
Във вторник обаче Държавният департамент на САЩ заяви, че връщането към сделката не е нито сигурно, нито неизбежно.
Страните бяха близо до споразумение, докато Русия не поиска гаранции от Съединените щати, че санкциите, наложени на Москва заради нейната инвазия в Украйна, няма да навредят на търговията ѝ с Иран.
Бившият американски президент Донал Тръмп на 8 май 2018 година изтегли САЩ от споразумението с Иран, известно като Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД) по иранската ядрена програма, и наложи тежки санкции на Техеран, отношенията между двете страни се обостриха и дори се заговори за опасност от военен конфликт в Персийския залив.
Тръмп заяви, че Иран трябва не само да ограничи ядрените си дейности, но да спре и програмата си за балистични ракети, както и участието си в различни конфликти в Близкия изток непосредствено или чрез "пълномощници" като йеменските хути или "Хизбулла" в Ливан.